Ocenění her

I hry mají své ceny. Uděluje je odborná veřejnost i samotní hráči. Mohou vám pomoci s výběrem nejvhodnějších her pro vás, vaši rodinu, přátele. Zde je přehled těch nejzajímavějších.


Board Game Geek Golden Geek Award

Jedno z nejmladších herních ocenění Golden Geek Award je neoddělitelně spojeno s uživateli BoardGameGeek – největšího herního webu na světě. Ti v prvním kole nominují hry v několika kategoriích, z nejčastěji nominovaných následně volí nejlepší hry. Pokud jste registrováni na BGG, pak se volby můžete také zúčastnit. Vyhlášení ceny probíhá každý rok na BoardGameGeek.CON v Texasu.

Ocenění Golden Geek Award se uděluje od roku 2006. Získaly ho například hry Dominant Species, Hansa Teutonica, Dominion, Agricola, Shogun, Caylus.

Deutcher Spiele Preis

Deutscher Spiele Preis – cenu německé veřejnosti – uděluje časopis Die Pöppel-Revue na základě hlasování hráčů společenských her od roku 1990. Hlasy časopis získává z různých zdrojů: kluby hráčů, novináři, předplatitelé časopisu, obchody s hrami, další profesionálové, hlasování na internetu. Jedná se o anketu, do které se zapojují především ti, kdo hry rádi hrají.

Vyhlášení nejlépe hodnocených her probíhá vždy na veletrhu her v Essenu. Mezi autory s několika oceněními od začátku udílení cen patří: Reiner Knizia, Wolfgang Kramer, Andreas Seyfarth, Klaus Teuber.

Cenu získaly například hry 7 Wonders, Fresco, Dominion, Agricola, Puerto Rico, Taj Mahal, Tikal, El Grande, Osadníci z Katanu.

Hra roku

Hra roku je ocenění nejlepších her vydaných či dovážených do České republiky. Uděluje ji Akademie her na Deskohraní – mezinárodním festivalu her –, které se koná každoročně v prvním říjnovém týdnu v Praze. Jejím cílem je propagovat kvalitní deskové a karetní hry a dávat široké veřejnosti vodítko při orientaci v nabídce her.

Hra roku se volí ve dvou kolech. V prvním probíhá nominace na základě seznamu her, který je vytvořen ve spolupráci s dovozci her. Ve druhém kole členové vyberou vítěznou hru pomocí Preferenčního hlasovacího systému.

Cenu získaly například hry 7 divů světa, Dixit, Dominion, Agricola, Poštovní kurýr, Ticket to Ride, Puerto Rico, Osadníci z Katanu.


International Gamers Awards

IGAOcenění International Gamers Awards (IGA) uděluje skupina herních odborníků od roku 2000. Její členové reprezentují země napříč celým světem, například USA, Austrálii, Itálii, Rakousko, Anglii, Německo, Holandsko. Cílem ceny je vyzvednout nejlepší hry a autory her, které neoslovují jen nadšence, ale i širokou veřejnost ve světě.

IGA je udělována v několika kategoriích: 1. Strategická hra pro více hráčů (General Strategy Games Multi-player), 2. Strategická hra pro 2 hráče (General Strategy Games 2-player), 3. Hry založené na historii (Historical Simulation Game - Wargame).

Cenu získaly například hry 7 divů světa, Le Havre,Through the Ages, Sankt Petersburg, The Princes of Florence, Tikal.


Meeples Choice Award

Meeples Choice
Meeples Choice Award udělují členové diskusní skupiny Spielfrieks na Yahoogroups od roku 1995 (má přes tisíc členů). Cenu dostávají hned tři nejoblíbenější hry vydané v předešlém roce. V prvním kole jsou hry nominovány, ve druhém potom každý vybírá tři nejoblíbenější hry. Hry s největším počtem hlasů obdrží cenu Meeples Choice Award.

Cenu získaly například hry 7 divů světa, Dominion, Pandemic, Le Havre, Small World, Blue Moon City, Vysoké napětí, Carcassonne, CitadelaRa, Bohnanza.


Spiel des Jahres

Spiel des Jahres – cena německé kritiky je udělována moderním společenským hrám od roku 1979. Jejím cílem je upozornit na kvalitní hry pro starší děti i dospělé a podpořit hraní her v rodinném kruhu. Mezi autory s několika oceněními patří: Michael Kiesling, Wolfgang Kramer, Andreas Seyfarth, Klaus Teuber.

Cenu získaly například hry Qwirkle, Dixit, Dominion, Zooloretto, Alhambra, Carcassonne, Tikal.


Spiel der Spiele

Cenu Spiel der Spiele uděluje rakouská Akademie her. Ocenění Spiel Hit (herní hit) získávají hry ve čtyřech kategoriích: dětská hra, rodinná hra, hra pro přátele, hra pro experty.

Ocenění získaly například hry Asara, Atlantis, Ramses Pyramid, Suleika, Genial, Die neuen Entdecker.Odkazy:

Související články: 
***

Žádné komentáře: