Představení hry: Knížata florentská

Knížata florentská, druhé vydání

Počet hráčů: 2-5.
Doporučený věk: od 12 let.
Délka hry: 60 až 90 minut.
Autoři: Richard Ulrich, Wolfgang Kramer.
Rok vydání: 2000 (nové vydání 2007).
Výrobci: Alea, Pro ludo.
Jiné názvy: Die Fürsten von Florenz, The Princes of Florence.
Ocenění: International Gamers Award 2001 (vítěz), Deutscher Spiele Preis 2000 (3. místo).
Obvyklá cena: cca 990 Kč.
Herní systém: pokládání kartiček, dražba.
Čeština: hra obsahuje cizojazyčné prvky, česká pravidla jsou k dispozici ke stažení.

Knížata florentská jsou již "klasikou" mezi moderními deskovými hrami. Svědčí o tom získaná ocenění a také to, že dlouhodobě patří do první desítky her na herním portále Board Game Geek (BGG). Ocení je především zkušenější hráči. V loňském roce se hra dočkala nového vydání, které je obohaceno o pravidla pro dva hráče a také o dvě rozšíření - "Múza a kněžna" a "Společné budovy".

Hráčská deskaJak název napovídá, hra vás zavede do italské Florencie, a to do období vrcholné renesance. Stanete se hlavou některé z vážených šlechtických rodin, například Medici či Borgiů. Na své panství budete lákat nejlepší umělce a vědce své doby, aby pro vás vytvořili hodnotná díla a zvýšili vaši společenskou prestiž a slávu. Vyhraje ten, kdo má v závěru hry nejvíce prestižních bodů.

Hráči na začátku hry obdrží hrací desku se svým panstvím, s palácem a volným prostorem pro stavbu budov, zahrad a parků. V průběhu sedmi kol každý zvelebuje své panství tak, aby vytvořil co nejvhodnější podmínky pro umělce a vědce, které si pozve. To vše vám přináší prestižní body. Každá osobnost má jiné požadavky na prostředí pro svou práci i odpočinek, ale také na nezbytné svobody. Astronom například potřebuje věž pro pozorování oblohy, les k odpočinku a svobodu vyznání, malíř si přeje ateliér, jezero a svobodu pohybu.

Přehled osobnostíBudovy i krajiny mají různý tvar připomínající oblíbený počítačový tetris. Při jejich umisťování musíte proto postupovat s rozmyslem, abyste nebyli v průběhu hry nemile překvapeni. Mohlo by se stát, že se vám některý díl na vaše panství již nevejde. S budováním vám mohou pomáhat stavitelé - snižují například cenu za stavby. Hosté také ocení, když se postaráte o jejich zábavu díky pozvaným kejklířům. Ti také zvýší hodnotu každého dokončeného díla.

Každé kolo hry se skládá ze dvou fází. V první hráči draží jeden z objektů, který vylepší jejich panství: krajiny, kejklíře, stavitele, prestižní karty či karty pro přilákání osobnosti. Jejich cenu určí hráči v dražbě. Ve druhé fázi každý hráč vykoná dvě akce podle své volby, cena je tentokrát pevná: vytvořit dílo, postavit budovu, přivést na dvůr osobnost, zavést svobodu, získat prémiovou kartu.

Rozložená hraZákladem úspěšné hry jsou vytvořená díla. Za ně získáváte jak prestižní body, tak peníze pro další rozvoj panství. V jakém poměru to bude, záleží jen na vás. Peníze potřebujete pro dražbu, stavby a získávání různých objektů. Prestižní body vás pak přibližují vítězství. Dílo vytvoříte vyložením příslušné karty osobnosti na stůl. Jeho hodnotu pak určíte podle splněných podmínek: za budovu, krajinu, svobodu, kejklíře, další osobnosti na panství a případně i za prémiovou kartu. Další prestižní body získáte jako bonus, pokud jste v daném kole vytvořili nejhodnotnější dílo.

Knížata florentská patří mezi náročnější hry. Větší množství herních prvků umožňuje různé strategie vedoucí k vítězství. Pokud rádi přemýšlíte a propočítáváte různé možnosti kombinací, pak se vám hra bude líbit. Ve hře je jen malý poměr náhody. Na začátku si každý vybere tři karty osobností ze čtyř. Ostatní karty si vždy vybíráte, líznete si pět karet a jednu si necháte. Zajímavým prvkem hry je dražba. Musíte dobře vážit, co se vám vyplatí, počkat, či si připlatit. Je dobré sledovat, co hrají ostatní. Ve hře je málo interakce mezi hráči, přesto vhodný krok ve správnou chvíli vám může pomoci získat rozhodující body.

Deska s počítadlemGraficky je hra připravena na výbornou. Především druhé vydání má velmi pěknou grafiku, která dobře ladí s tématem hry. Ve hře je několik druhů karet, které jsou přehledně odlišeny barvou. Stejně tak ostatní herní materiál, takže je hra přehledná - pomáhá tomu i rozložení herního materiálu na stole. Figurky a kulaté kameny jsou dřevěné, ostatní materiál je vyroben ze silného kartonu.

Hráčská deska obsahuje přehled všech osobností a jejich požadavků, takže máte stále přehled pro rychlé rozhodování, koho si vzít a koho ne. Co je třeba vytknout, je použití písma na kartách. Karty obsahují hodně textu v němčině, což samo o sobě může být problém, navíc se ale obtížně čte. To znesnadňuje orientaci, i když máte po ruce kompletní překlad. Doporučuji tedy použít přelepky. Velmi si usnadníte a urychlíte hru.

Hra vznikla pro 3-5 hráčů. Velmi dobře si zahrajete v jakémkoliv počtu. Při více hráčích se ale prodlužuje herní čas. To však nevadí, protože každá partie je napínavá od začátku až do konce. Teprve v posledních kolech se ukáže, jak úspěšná je vámi zvolená strategie. Tím, že je hra omezena počtem kol a výběrem akcí, jste nuceni dobře vybírat, co uděláte. Nejde tedy o to, vystavět "nejkrásnější" panství, ale vytěžit z minima zdrojů maximum bodů.

Odkazy:

***

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

PJ - asi půjdu trochu proti proudu, ale osobně považuju hru za mírně překombinovanou - hlavně co se "tetrisovitého" tvaru budov týče.
Grafika je sice líbivá, aůle na úkor funkčnosti! Jak správně uvádí autor, písmo je nečitelné - ovšem za největší botu považuju překrytí ikony umělcova vyznání velkým číslem (které je navíc na všech kartách stejné). Pro hůře vidící kolegy(-ně) je to takový problém, že s luštěním musí pomáhat spoluhráči - tady snad designér (výtvarník) hry vůbec nepřemýšlel...