Vyzkoušejte Blue Moon na PC

Blue MoonMožná jste si již karetní hru Blue Moon od Reinera Knizii zahráli a chtěli byste si zahrát i s rozšiřujícími balíčky. Možná byste si ji teprve rádi vyzkoušeli a blíže se s ní seznámili, ale zatím se vám ji nechce kupovat. Ať tak či tak, máte nyní k dispozici díky jednomu nadšenci velmi zdařilou verzi pro hru na počítači. Stáhnout si ji můžete dokonce pro PC i Mac.

Hra má jednoduché a přehledné ovládání. Obsahuje všechny balíčky národů, takže si před začátkem hru můžete zvolit, se kterými budete hrát. Karty jsou stejné jako ve vydání. Když najedete myší na kartu zvětší se vám tak, že si můžete pohodlně vše přečíst. Váš "protivník" nebude moc silný, hra je tedy celkem lehká.

Při hře tedy máte možnost osvojit si pravidla hry. Co nemůžete udělat, to vám hra nedovolí. Můžete se také dobře seznámit se všemi kartami jednotlivých balíčků. Poznáte tak, jak která karta ve hře funguje a co ten který balíček skrývá zajímavého a odlišného od ostatních.

Rozehraný Blue Moon na PC: Khind vs. FlitJe však třeba také upozornit na to, že program má i slabá místa s chybami (autor je postupně odstraňuje). I tak ale stojí za vyzkoušení. Na živého protivníka program sice nemá, pokud ale zrovna není nikdo, s kým byste si dali partii, umožní vám příjemnou hru.

Odkazy:
***

Oceněny nejlepší weby o deskových hrách

Internetový magazín Boardgame News ocenil nejlepší anglické internetové stránky a články věnované deskovým hrám. Sami můžete posoudit, zda jsou webové stránky u nás s těmi ve světě srovnatelné a zda by obstály. Pro někoho z vás to taky může být dobrá inspirace :-))

Board Game Internet Awards 2007 (BGIA) získalo celkem 12 stránek a autorů:

Odkaz:
***

Recenze: Lost Cities

Ztracená města
Počet hráčů: 2
Doporučený věk: od 10 let
Délka hry: 20 až 40 minut
Autor: Reiner Knizia
Rok vydání: 1999
Výrobci: Kosmos, Albi
Jiný název: Ztracená města
Ocenění: International Gamers Award 2000 (nejlepší hra pro dva hráče)
Obvyklá cena: cca 400 Kč, nové vydání 2008 je levnější
Herní systém: karetní hra, sbírání karet
Čeština: hra neobsahuje žádné texty, pravidla jsou v češtině

Ztracená města patří k těm hrám, které mají velmi jednoduchá pravidla, ale přitom hráčům dávají velký prostor pro rozhodování. Náhoda pak udržuje ve hře správné napětí, umožňuje překvapení a dává šanci i méně zkušeným hráčům. Většinou má partie tři kola. Ve výsledném součtu pak zvítězí ten, kdo zahrál lépe.

Představení hry: Im Jahr des Drachen

V roce draka

Počet hráčů: 2-5.
Doporučený věk: od 12 let.
Délka hry: 60 až 100 minut.
Autor: Stefan Feld.
Rok vydání: 2007.
Výrobci: Alea, Rio Grande Games.
Jiné názvy: In the Year of the Dragon, V roce draka.
Obvyklá cena: cca 800 Kč.
Herní systém: hráči vybírají akce a využívají zdroje, samostatná stupnice pro určování pořadí hráčů.
Čeština: hra neobsahuje cizojazyčný materiál, pravidla však jsou jen v němčině, ke stažení již i v češtině.

Im Jahr des Drachen (V roce draka) je velmi zajímavou novinkou loňského roku. Nevzbudila sice hned takové nadšené ohlasy jako jiné hry, má však v sobě silný potenciál udržet si dlouhodobě zájem hráčů. Musíte si ji totiž nejdřív párkrát zahrát, abyste ji mohli skutečně ocenit. Mottem hry je citát z Konfucia, který hru velmi pěkně vystihuje: "Kdo nesměřuje k cíli v maličkostech, tomu se ani velký plán nemůže zdařit." Hra je o maličkostech, které však rozhodují o úspěchu, či prohře. Systém hry je celkem jednoduchý, ovšem s mnoha možnostmi pro rozhodování a řadou cest k vítězství.

Hra ve třechHra vás zavede do středověké Číny. Stanete se prefektem provincie a vaším úkolem bude po dobu dvanácti měsíců ji spravovat. Budete zajišťovat blahobyt a bezpečí pro své poddané a chránit je před hrozbami. Dopadnou na vás totiž nejrůznější rány osudu, epidemie, neúroda či nájezd mongolských hord. Obstojíte jen tehdy, když budete mít dostatek schopných pomocníků: učence, řemeslníky, mnichy, válečníky. Ty na svůj dvůr musíte nejprve přilákat. Zvítězí ten, komu se podaří spravovat svoji provincii nejlépe a získat tak uznání císaře a respekt svých poddaných. Jistě už tušíte, že vaším cílem je v průběhu hry nashromáždit co nejvíce vítězných bodů.

Na první pohled je součástí hry hodně herního materiálu. Je proto potřeba ho na začátku hry nejprve roztřídit. Každá součást má své přesně vymezené místo, takže se rychle zorientujete. Při samotné hře s ním již budete pracovat zcela intuitivně. Hrací deska vás hned zaujme tím, že má dvě počítadla. Vnější, delší slouží ke klasickému počítání vítězných bodů. Vnitřní označuje, jakou hráč nabyl zkušenost, zároveň se tak určuje pořadí hráčů v jednotlivých fázích hry. Je to jeden z klíčových prvků hry, který je důležitý pro rozhodování. Kdo je vpředu, má větší výběr akcí. Akcí je sedm a v každém kole může být určitá akce vybrána jen jedním hráčem. Karty akcí se umisťují doprostřed desky do skupin podle počtu hráčů.

Karty osobnostíHra probíhá v dvanácti kolech, každé kolo pak má čtyři fáze: 1. výběr jedné ze sedmi možných akcí (rozšíření paláce, zajištění rýže, zisk peněz, výsad, vítězných bodů, zkušeností, rakety na ohňostroj), 2. výběr osobnosti, kterou si pozvete na svůj dvůr (viz obrázek karet), 3. vyřešení události daného měsíce, 4. vyhodnocení a započítání průběžných bodů.

Pořadí všech dvanácti událostí je známo od začátku hry. Každý hráč si může rozmyslet svou strategii, jak čelit hrozbám, v jaké fázi si pozvat které osobnosti a jaké akce volit. Každá hra je proto jiná. Po prvních dvou klidných obdobích následují různé události, každá přijde dvakrát: platba daně císaři (zaplatíte 4 Yuany), sucho (odevzdáte tolik žoků rýže, kolik máte paláců), slavnosti draků (za rakety dostanete vítězné body), nájezd Mongolů (za vojáky dostanete vítězné body), epidemie (medikamenty léčitelů mohou ochránit vaše osobnosti). Pokud máte málo peněz, rýže, vojáků, medikamentů, přijdete o některé z pomocníků, které obývají vaše paláce.

Přehled událostíK vítězství vede více různých cest. Je třeba promyslet své kroky dopředu, v průběhu hry sledovat řadu prvků i to, co dělají ostatní hráči. Vezmete si výsadu, abyste za ni získávali body až do konce hry, nebo se raději posunete na stupnici zkušeností a v dalším kole si tak budete moci vybírat akci jako první? Vhodně zvolenou akcí můžete sami hodně získat a druhým zabránit v realizaci jejich záměrů. O výsledku rozhoduje, jak jste hráli celou hru, zda jste nedělali chyby, ale definitivní rozhodnutí může padnout až v závěrečném bodování. Přestože tři čtvrtiny hry budete hrát dobře, můžete ke konci o hodně přijít, pokud jste si závěr špatně naplánovali. Náhoda ve hře není v podstatě žádná. Náhodně se rozdělují do skupin jen karty akcí. Za výběr další akce ve skupině, kde si již jiný hráč akci vybral, zaplatíte. To můžete využít při rozmýšlení vaší akce.

Do pravidel proniknete celkem rychle, neboť průběh hry je jednoduchý a logický. Více času zabere seznámení s tím, co přesně znamená každá z událostí a jak pomáhají osobnosti, které si zvete do svého paláce. Detaily velmi ovlivňují hru, proto je třeba si na ně dávat pozor a vyhodnocovat každý krok přesně. Hra je dobře vyvážená a promyšlená. Záleží i na jediném penízku, jednom žoku rýže, zda se nebudete muset s některou osobností předčasně rozloučit, a tím nepřijdete o výhodu v dalších kolech a samozřejmě o body. První hra bude sice jen seznamovací, ale i tak si ji užijete. Své kouzlo budou mít především další partie, jak budete postupně pronikat do tajů hry a jejích strategických možností.

Kartičky osobností, učedník má vyšší číslo, mistr nižšíKaždá rozhodnutí je v této hře důležité. Stále se vám něčeho nedostává. Potřebujete například rýži, protože se blíží sucho, ale i peníze, protože bude následovat výběr daní. Kterou akci zvolit dříve? "Nevyfoukne" mi tu odloženou někdo jiný? Záleží i na tom, s kým právě hrajete, je třeba si dobře rozmyslet, jaký postup zvolíte, ale dokázat i dobře reagovat na akce ostatních.

Autorovi se podařilo velmi pěkně spojit téma hry s jejími mechanismy. Hra je připravena velmi pečlivě, veškerý herní materiál má pěknou a přehlednou grafiku, dobře se s ním hraje. Vše dohromady vytváří jedinečnou atmosféru.

Příjemné je, že si dobře zahrajete v různém počtu hráčů. Nedá se jednoznačně říci, v kolika hráčích je hra nejlepší. Někdo uvádí, že lepší je hra ve větším počtu. Je pak třeba počítat s delším herním časem. Im Jahr des Drachen se jen tak neohraje. S každou skončenou hrou máte chuť si znovu zahrát.

Odkazy:

Související články:
***

Kdo letos získá Čtyřpohár?

4pohár

Letos se koná již šestý ročník Čtyřpoháru, u nás unikátní herní akce. Je to vlastně takové neoficiální mistrovství republiky čtyřčlenných družstev ve čtyřech moderních deskových hrách. Pokud dáte dohromady partičku čtyř nadšených hráčů, můžete se ještě přihlásit. Můžete být i jen příležitostnými hráči. Za startovné dostanete všechny čtyři hry, abyste se s nimi mohli seznámit. Po turnaji vám zůstanou. Důležité je dobře se bavit, zahrát si a třeba i vyhrát :-)

Na jaře proběhnou pravděpodobně dva kvalifikační turnaje, z nichž 15 nejlepších postoupí do finále. To se uskuteční v sobotu 4. října v Praze. Nejlepší tři družstva se budou moci zúčastnit neoficiálního Mistrovství Evropy družstev EuropeMasters, které proběhne v říjnu 2009 v Essenu. Propozice a další informace naleznete na stránce Čtyřpoháru.

Pro kvalifikační turnaje i finále v roce 2008 byly nominovány tyto hry:

  • Vikingové (2007) - 3. místo v anketě Hra německé veřejnosti (Deutscher Spiele Preis) 2007
  • Notre Dame (2007) - 2. místo v anketě Hra německé veřejnosti (Deutscher Spiele Preis) 2007
  • Caylus Magna Carta (2007) - karetní verze úspěšné hry Caylus
  • Šestiměstí (2007) - původní česká hra, představená v Essenu 2007
Odkaz:
***

Agricola aneb jak se stát dobrým hospodářem

AgricolaAgricola je hrou, která se těší v těchto dnech asi největší pozornosti. Především hráčská veřejnost ji hodnotí velmi dobře. Na žebříčku Board Game Geeku se již vyšvihla do první desítky, což je pro nedávnou novinku velký výkon. Hra je přitažlivá především dobrým zpracováním tématu života na středověkém statku. Hráči pečují během 14 kol o hospodářství tak, aby nikdo nezemřel hlady a nejlépe aby dobře prosperovalo a rozvíjelo se. Pěstujete obilí a zeleninu, chováte zvířata, staráte se o rodinu a její živobytí i vzdělání.

Autorem hry je Uwe Rosenberg. Jistě budete znát některou z jeho dalších, především karetních her, jako jsou Bohnanza, Mamma Mia!, Babel. V nich již svou agronomickou zálibu začal rozvíjet :-)

Agricola není pro příležitostné hráče. Všechny nadšence je třeba upozornit, že nemá nejjednodušší pravidla a nějakou chvíli zabere, než do nich proniknete. Herní čas je také delší. Pravidla však obsahují verzi pro začátečníky i pro zkušenější hráče, takže se dá s hrou seznamovat postupně. Zajímavostí a předností hry je také možnost zahrát si ji jako solitér.

Hra je prozatím k dispozici jen v němčině. Vzhledem k tomu, že obsahuje množství textů, nemusí být zájemcům u nás tak přístupná. Dobrou zprávou však je, že již existuje český překlad celé hry, který je k dispozici ke stažení na BGG. Firma MindOK již také potvrdila, že pracuje na českém vydání. Pokud půjde vše dobře, objeví se někdy v dubnu. Můžete se tedy těšit, a počkat si, až se ohlásí jaro, čas setby a práce na zahrádce.

Odkazy:

Související články:

***

Lednové setkání autorů her

CBGPrvní letošní setkání autorů her se koná 18.-20. ledna v Plzni. Na programu je také workshop zaměřený na výtvarné a designové řešení autorských her. Jednotlivé semináře povedou výtvarníci, designeři, výrobci deskových her a tiskaři. Setkání je součástí kreativního konkurzu na nejlepší původní deskovou hru, který již druhým rokem pořádá občanské sdružení Czech Board Games, tentokrát ve spolupráci s občanským sdružením GOADA.

Pokud máte nápad na novou deskovou hru nebo jste již nějakou vymysleli a chtěli byste ji vydat či vás téma vymýšlení a realizace deskových (společenských) her zajímá, neváhejte a setkání se zúčastněte. Podrobnější informace o akci a přihlašovací formulář najdete na webu CBG.

Odkaz:
***

Lednový Top 10

Pojďme se po hektickém prosinci podívat, jak hráčská veřejnost aktuálně hodnotí hry. Srovnáme si opět jeden světový a jeden domácí žebříček.

Dvanáct nejlépe hodnocených her hráči z celého světa na Board Game Geek (BGG) k 3. 1. 2008:

Pořadí Název hrySkóre/Počet
1. Puerto Rico 8,33/10617
2. Power Grid/Funkenschlag 8,15/6178
3. Twilight Struggle8,14/5337
4. Euphrat & Tigris8,11/1725
5. Caylus8,06/4508
6. El Grande8,02/4431
7. Princes of Florence, The7,97/4062
8. Shogun
7,93/2456
9. Age of Steam7,92/1343
10. Agricola
7,91/2153
11. BattleLore7,91/1382
12.
War of the Ring
7,84/2858

Skokanem roku je jednoznačně Agricola, která se z nuly dostala do první desítky během půl roku. O další dvě místa výše vystoupala hra Twilight Struggle. Malý ústup naopak zaznamenaly hry Euphrat & Tigris a BattleLore. Za zmínku také stojí, že "Civka" (Through the Ages: A Story of Civilization) od Vládi Chvátila je aktuálně na krásném 34 místě, Galaxy Trucker na 151 a Proroctví pak na 430 místě. Z dalších českých her je Šestiměstí zatím na 445 a Graenaland na 556 místě.

Dvanáct nejlépe hodnocených her českými hráči na Hrajeme.cz k 3. 1. 2008:

Pořadí Název hrySkóre/Počet
1. Puerto Rico4,38/245
2. Funkenschlag (Vysoké napětí)4,37/105
3. Caylus 4,34/68
4. Bang!
4,27/415
5. Carcassonne4,27/645
6. Osadníci z Katanu4,26/487
7. Shogun4,22/24
8.Tikal4,20/209
9.Carcassonne - Kupci a stavitelé (2. rozšíření)4,19/235
10. Dodge City - High Noon
4,18/94
11. Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři4,17/111
12. Through the Ages
4,16/15

Dlouhodobě nejlepší Puerto Rico je opět na prvním místě českého žebříčku. Skokanem žebříčku je Civka (Through the Ages), která se dostala na dvanácté místo.

Pořadí v žebříčcích je dáno hodnocením uživatelů registrovaným na BGG (body: max. 10, min. 1) a Hrajeme.cz (body: max. 5, min. 1). Počet ukazuje, kolik lidí hlasovalo.

***

Bonusové budovy k Blue Moon City

Zlatá schrána a divadlo - přední stranaPěkný dárek svým příznivcům připravil také Reiner Knizia. Poskytl k volnému stažení dvě oficiální minirozšíření ke hře Blue Moon City - obsahují celkem čtyři nové budovy, které doplňují základní hru. Stačí si jen stažený pdf soubor vytisknout a vyrobit čtyři dlaždice s budovami. Zdarma si tak můžete doplnit a zpestřit svou hru. Rozšíření původně vyšla jako příloha časopisu Spielbox, první ve speciálním vydání Der Knizia Almanach (září 2006), druhé pak v šestém čísle časopisu (6/2006).

Špitál a sněmovní síň - zadní stranaVe hře můžete použít buď všechny čtyři nové budovy, nebo jen některé. Není však důvod, abyste nepoužili všechny. Umístěte je do volných rohů, takže původně křížovou herní plochu doplníte do čtverce. Nové budovy - špitál, sněmovní síň, zlatá schrána, divadlo - fungují stejně jako ostatní. Mají však speciální vlastnosti, které hráč může využít na konci svého tahu. Na průběhu hry se jinak nic nemění.

Odkazy:
Souvisejicí články:
***