Top 10 Hrajeme.cz

Když jsem vybíral své první hry, žádné žebříčky, které by ukazovaly nejoblíbenější hry nebo nejprodávanější jsem neznal, některé ještě neexistovali. To je případ právě Top 100 na českém serveru Hrajeme.cz, ze kterého zde uvádím Top 10, tedy nejlepších deset. Zajímavé srovnání je s Top 10 na Board Game Geek (viz článek). V obou žebříčcích se objevují 3 hry: Puerto Rico, Euphrat & Tigris, El Grande.

PořadíNázev hry
SkórePočet
1.Portoriko 4,4498
2.Carcassonne Město4,4125
3.Osadníci z Katanu4,40282
4.Euphrat & Tigris4,3831
5.El Grande4,3835
6.Tikal4,32112
7.Carcassonne4,32372
8.Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři 4,3159
9.Carcassonne - Lovci a sběrači4,31161
10.Bang!4,31
168

Žebříček je vytvořen hlasy hráčů, kteří jsou zaregistrováni na tomto webu. Pro hry hlasují ve svém osobním profilu prostřednictvím seznamu svých oblíbených her. Maximální počet udělených hvězdiček je 5.

Význam hodnot je následující:

  • Počet hráčů, kteří hlasovali, je ve sloupci Počet.
  • Pořadí her je odvozeno od sloupečku Skóre. Skóre je jednoduchým průměrem hodnocení až na to, že všechny hry mají do začátku 3 hlasování s hodnotou 1,625 hvězdičky. Důvodem je zabránit hře, která má jedno pětibodové hodnocení, aby se vyšvihla do čela celého žebříčku.
Na závěr tohoto příspěvku jeden osobní postřeh. Řada her, které jsem si oblíbil či dokonce pořídil, je na některém z žebříčků uvedená na předních místech. Tyto žebříčky jsem však našel až dodatečně, hry jsem vybíral podle vlastních kritérií: herní princip, zábavnost, podíl náhody, počet hráčů, kvalita zpracování, apod. Žebříčky poskytují určitě dobrou službu všem zájemcům o nové hry, zlepšují orientaci v nabídce. Ocení to především tehdy, když si chtějí některou z her zakoupit.

Odkazy:
***

Představení hry: Bang!

Bang!
Počet hráčů: 4–7
Doporučený věk:
od 10 let
Délka hry: 20 až 40 minut
Autor:
Emiliano Sciarra
Rok vydání: 2002
Výrobci: daVinci Games, Albi
Obvyklá cena: cca 290 Kč
Herní systém: karetní hra, blafování
Ocenění: Hru roku 2004 (nominace), Hru roku 2005 (nominace)
Čeština: hra je kompletně v češtině

V jednom bezejmenném městečku na Divokém západě se schyluje ke střetu. Šerif stojí proti přesile banditů skrývajících se mezi dřevěnými boudami města. Najdou se mezi obyvateli pomocníci, kteří ho podpoří při prosazování spravedlnosti, nebo zvítězí odpadlík, který pomůže na krchov všem a stane se novým šerifem?

Spiel des Jahres Kritikerpreis - Hra roku německé kritiky

Cena kritiky je jedno z nejprestižnějších ocenění moderních společenských her na světě. Udělována je v Německu od roku 1979 skupinou kritiků.

Při hodnocení her se berou v úvahu následující hlediska:

  • myšlenka hry - originalita, hratelnost a vzdělávací hodnota,
  • forma pravidel - uspořádání, jasnost a pochopitelnost,
  • provedení - balení, rozvržení hrací desky a podoba pravidel,
  • design - funkčnost a celková kvalita obsaženého materiálu.

Vítěz 2005:
1. Niagara (o hře v češtině nebo v angličtině)

Nominace:

- Himalaya
- In 80 Tagen um die Welt
- Jambo
- Verflixxt!




Více o Hře roku na německé stránce http://www.spiel-des-jahres.com/.

***

Představení hry: Wallenstein

Valdštejn

Počet hráčů: 3-5.
Doporučený věk:
od 12 let.
Délka hry: 60 až 120 minut.
Autor:
Dirk Henn.
Rok vydání: 2002.
Výrobci: Queen Games.
Jiné názvy: Valdštejn.
Obvyklá cena: cca 1200 Kč, v současnosti se Wallenstein nevyrábí, nahradila ho hra Shogun, která přebrala jeho systém.
Herní systém: budování, válečná strategie.
Čeština: hra obsahuje cizojazyčné prvnky, česká pravidla dostupná na webu.

"Rok 1618: Třicetiletá válka začala. Malé státečky Německa jsou rozděleny mezi katolickou nebo protestantskou stranu. Více než náboženské, mocenské či politické vlivy zasahují do dění cizí zájmy. Valdštejn, nazývaný "Císařův generál", Pappenheim a také švédský král Gustav Adolf, tito všichni se zúčastnili konfliktu. Není důležité, kterou stranu podporovali, každý chtěl získat co nejvíce především pro sebe."

Hrací plánV této hře se stáváte vojevůdcem v třicetileté válce (1618-48, např. Valdštejnem, Pappenheimem, Gustavem Adolfem). V roli generála řídíte jednu z armád a snažíte se obsadit co nejvíce zemí v 5 regionech (na které je herní plán rozdělen, viz obrázek s rozloženým hracím plánem). Přitom nesmíte zapomínat také na zajištění dostatečných zásob proviantu (obilí) pro armádu a obsazené země, jinak hrozí ztráty. Body získáváte rovněž za postavené budovy: paláce, kostely a obchody. Vlastní hra zahrnuje 2 roky války, každý rok je přitom rozdělen do 4 ročních období, ve kterých probíhají jednotlivé akce (jaro, léto, podzim) nebo započítávání bodů (zima). V každém období kromě zimy hráči plánují akce pro své země, k tomu slouží hráčská deska. Na políčko jedné z deseti akcí položí hráč kartu země, kde má akce proběhnout (přesun vojsk, stavba budovy, dodávka obilí nebo zlata, postavení nového vojska atd.).

Pokud hráč nemá dostatek obilí, zvyšuje se nebezpečí revolty v jeho zemích. Může se pak stát, že nebude bojovat proti soupeřům, ale sedlákům. Systém bitev je řešen vhazováním příslušného počtu armád do věže, komu věží propadne více kostiček (armád) vítězí bitvu (obsazuje zemi nebo ji ubrání). Při nerozhodném výsledku je země zpustošena a nepatří dále nikomu.

Hra je vymyšlena tak, že simuluje velmi věrně situaci během třicetileté války. Hrací plán odpovídá dobovému rozčlenění zemí (především Německa, ale i Českého království v rámci rakouského císařství), ale do hry se podařilo promítnou i další skutečnosti: revolty sedláků, ztráty armád v bitvách atd.

S vlastní hrou zatím nemám tolik zkušeností, abych se nyní pouštěl do jejího hodnocení. Působí ale velmi dobře, má kvalitní grafiku a propracovaný herní systém. Tak někdy příště se můžete těšit na pokračování.

Odkazy:

***

Hra roku 2005

Hrou roku 2005 se stalo Puerto Rico (Portoriko).

Zlatokop nebo guvernér, osadník nebo stavitel? Ať už v Novém světě hrajete jakoukoliv roli, máte jen jeden cíl: dosáhnout co největšího blahobytu a věhlasu! Kdo bude vlastnit nejvýnosnější plantáže? Kdo postaví nejdůležitější budovy? Kdo dosáhne největšího počtu vítězných bodů?

V této hře se stáváte vlastníky plantáží v 16. století v Portoriku. Cílem hry je pěstovat, zpracovávat a obchodovat jednotlivé suroviny lépe než protihráči. V každém kole si hráči postupně vyberou jednu roli a provedou akci, která je touto rolí umožněna, ostatní ji provedou, pokud mohou, také. Hra umožňuje celou škálu strategií, které mohou vést k úspěchu, nutí ale hráče reagovat na akce soupeřů. Bližší představení někdy příště.

Hru roku volí ustanovená Akademie her, což je skupina uznávaných odborníků na deskové hry. Akademie sama volí své členy a řeší konflikty zájmů prostým hlasováním. Veřejnost a hodnota her jsou pro ni vždy hlavními kritérii při výběru hry roku.

Na hru roku 2005 byly nominovány tyto hry (abecední pořadí):

  • Alhambra
  • Amun Re
  • Bang!
  • Genial
  • Halali!
  • Puerto Rico
  • San Juan
  • Sankt Petersburg
  • 6 bere
Cílem ocenění "Hra roku" je propagace zejména deskových her a jejich hraní a tím i poskytnutí vodítka o jejich kvalitě nejširší veřejnosti. Cenu může získat kterákoli desková nebo karetní hra, která se dováží do České republiky. Více o ocenění Hra roku včetně jmenného seznamu členů akademie naleznete na adrese: hraroku.cz.

*** aktualizace 1. 12. 2005 ***

Představení hry: Osadníci z Katanu

Osadníci z KatanuPočet hráčů: 3–4, s rozšířením i 5–6
Doporučený věk: od 10 let
Délka hry: 60 až 120 minut
Autor: Klaus Teuber
Rok vydání: 1995
Výrobci: Albi, Kosmos
Jiné názvy: Siedler von Catan, Settlers of Catan
Ocenění: Spiel des Jahres 1995 (vítěz), Hra německé veřejnosti 1995 (1. místo), Hra roku 2004 (1. místo)
Obvyklá cena: 990 Kč
Herní systém: budování, obchodování, vyjednávání
Čeština: hra kompletně v češtině

První z moderních deskových her, kterou jsem si pořídil, proto je také první, kterou představuji. Hra mě od začátku nadchla. Není se co divit, že od svého vydání stále zůstává velmi oblíbenou a rozšířenou hrou. Vřele doporučuji každému. Hru ocení i rodiny s dětmi školou povinnými. Díky určitému prvku náhody se do určité míry stírají rozdíly mezi hráči (zkušenosti, věk).

Citát z klasika o hře

"Hra je dobrovolná činnost, která je vykonávána uvnitř pevně stanovených časových a prostorových hranic, podle dobrovolně přijatých, ale bezpodmínečně závazných pravidel, která má svůj cíl v sobě samé a je doprovázena pocitem napětí a radosti a vědomím jiného bytí, než je všední život."
Johan Huizinga (Homo ludens)

Citát je vlastně definice hry a najdete ji ve výborné knize, kterou vřele doporučuji každému, kdo se chce dozvědět více o hře jako kulturním fenoménu, co pro nás a naši civilizaci znamenají.

Pokud se podíváme optikou této definice na deskové hry, zjistíme, že sedí naprosto přesně. K deskové hře usedáme, protože se chceme bavit, kdyby nás někdo nutil, tak se nebude bavit nikdo. Každá hra má svá přesná pravidla, v jejichž rámci se pohybujeme, a teké jasný začátek a konec. Pokud někdo pravidla poruší, je vyloučen ze hry, nebo hra musí být zrušena. Cílem hry není něco získat, vydělat nebo tak něco, jinak by šlo o hazard, cíl hry je v ní samé. Hráče dokáže dokonale pohltit, takže hrají jako o život, vžijí se alespoň po dobu hry do jiné role, mnohdy velmi bizardní či fantastické, a tak mohou zažít to, co by ve všedním životě nebylo ani možné. A to je jeden z důvodů, proč hrát. A získáváme tím mnohem víc, i když nejde o hmotné statky.

Editorial aneb Deskové hry

Známe je všichni. Už jako děti leckteří z nás proháněli figurky po desce Člověče, nezlob se, abychom je dostali do domečku dřív než protihráči. A co jsme se přitom nazlobili, když nám padaly samé jedničky a soupeřům šestky. Postupně jsme vyzkoušeli i jiné hry z "velké krabice": dámu, halmu, mlýny, atd. Na řadu přišly třeba i šachy, ale u nich vydrželi jen opravdoví nadšenci, pro které se šachy staly téměř sportovní disciplínou. Někteří pak dlouho kupovali koně v u nás prodávané hře Sázky a dostihy. Jen několik málo vyvolených, jejichž rodiče mohli vyjíždět na Západ, občas dostalo do rukou některou z moderních deskových her. Ale to se v posledních letech změnilo, takže se můžeme pustit do dobrodružství hraní deskových a společenských her, stát se osadníky, dobrodruhy, archeology, staviteli, obchodníky či rytíři a vypravit se do pradávných dob i do budoucnosti. Stačí k tomu málo: stůl, pár přátel a některou z široké nabídky her. Pokud žádnou nemáte a váháte, kterou zakoupit, můžete zajít do některého z klubu deskových her nebo do specializované prodejny, kde vám poradí, případně si hru hned budete moci vyzkoušet. Vyzkoušet můžete některý z odkazů vlevo. Deskovým a společenským hrám se budeme věnovat na těchto stránkách :-)