Co přinesl Veletrh hraček v Norimberku

NorimberkBěhem roku se v Německu konají dvě velké herní akce, únorový Veletrh hraček v Norimberku a říjnový veletrh her v Essenu. Především herní veřejnost se schází v Essenu, kdežto veletrh v Norimberku je určen výhradně odborníkům zastupujícím firmy a novinářům. Letos se konal již 60. ročník, proběhl 5.-10. února. Během roku poznáme, které z novinek se objeví také u nás.

Na webu spolocenskehry.sk si můžete přečíst článek o veletrhu v Norimberku od dilli. Seznámíte si alespoň o některých novinkách, které se zde objevily. Na holandském webu Gamepacku pak kromě představení novinek významných vydavatelů najdete i řadu obrázků. Namátkou - Alea Iacta Est pro 2-5 hráčů (Alea), Valdora od Michaela Schachta (Abacusspiele), Einauge sei wachsam! od dvojice Wolfgang Kramer & Michael Kiesling (Amigo), Bombay (Ystari/Asmodee), Small World (Days of Wonder/Asmodee), Dominion - Die Intrige! od Donald X. Vaccarino (Hans im Glück) - vyjde jako samostatná hra, k níž nepotřebujete základ, Genial Spezial od Reinera Knizii (Kosmos), Die Goldene Stadt od Michaela Schachta (Kosmos), nové vydání Modern Art od Reinera Knizii (Pegasus Spiele), Montego Bay (Queen Games), Livingstone (Schmidt Spiele).

AleaAlea letos slaví deset let. Oslaví je mimo jiné vydáním Schatzkiste - "truhlicí" plnou rozšíření k hrám z řady Alea: nové karty k San Juanu, Notre Dame, Wie Verhext!, nové budovy k Puerto Ricu, kartičky k V roce draka.

Příští ročník mezinárodního veletrhu Toy se bude konat opět v Norimberku 4.-9. února 2010.

Odkazy:

***

Rozšíření Galaxy Truckera je opravdu velké

Galaxy Trucker: Velké rozšíření

Hned na začátku vás musím varovat, hluboký vesmír je opravdu nebezpečný. Pokud máte za sebou jen pár letových hodin v rámci naší galaxie, pak se raději ještě věnujte tréninku a krátkým letům. Nejspíš ale máte pro strach uděláno a chcete vyzkoušet nové technologie. V tom případě se můžete těšit na nová dobrodružství. Velké rozšíření Galaxy Truckera obsahuje celý soubor doplňků, které můžete dle libosti kombinovat. Autor ale nedoporučuje zkoušet všechna rozšíření najednou: "Vyzkoušeli jsme to na našich testerech, a několika z nich přitom explodovala hlava." No, trochu silná slova, ale nejspíš ví, co říká a hrát se všemi novinkami nebude nejlepší nápad.

Představení hry: Batavia

Batavia

Počet hráčů: 3-5.
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 45-60 minut.
Autor: Dan Glimne, Grzegorz Rejchtman.
Rok vydání: 2008.
Výrobce: Queen Games.
Obvyklá cena: cca 990 Kč.
Herní systém: dražba o karty, sbírání zboží.
Čeština: hra neobsahuje cizojazyčné prvky, pravidla jsou přiložena v češtině.

V Queen Games rádi reprintují starší vydání her a více či méně je upravují. Připomeňme si alespoň několik her z posledních let: Shogun (Wallenstein), Chicago Express (Wabash Cannonball), Eketorp, Timbuktu. Batavia patří do této skupiny her. Jedná se o předělávku hry, která se původně jmenovala Moderne Zeiten. Výrazně se změnilo téma hry. Místo businessmanů moderní doby se z hráčů stávají obchodníci s kořením z časů největší slávy východoindické společnosti. Hra je krásně graficky zpracovaná. Mimochodem, Grzegorz Rejchtman je autorem úspěšné hry Ubongo.

Kartičky obchodních stanicBatavia je historický název indonéské Jakarty z dob, kdy zde holandská východoindická společnost obchodovala s kávou a čajem. Hra Batavia tyto zlaté časy obchodu připomíná. Hráči ve hře usilují o to, aby získali největší vliv v obchodě se vzácným zbožím. Putují Indickým oceánem a navštěvují obchodní stanice, aby v nich získali zboží. Každá stanice poskytuje jiný druh: čaj, bavlnu, porcelán, hedvábí, zázvor, muškát, pepř. Komu se na jeho obchodní cestě podaří nashromáždit nejvíce zboží daného druhu, bude za ně na konci hry náležitě odměněn zlatými mincemi. A jak to bývá, nejbohatší obchodník zvítězí.

Všichni hráči se "plaví" stejnou cestou, kterou reprezentují seřazené žetony obchodních stanic. A platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Spojení mezi obchodními stanicemi zajišťují východoindické společnosti: anglická, francouzská, holandská, dánská a švédská. Možná vás překvapuje zařazení severských států, ale z toho si nedělejte hlavu, jsou blízké autorům hry.

Karty lodíSpolečnosti převezou ale jen toho hráče, který má jejich pečeť. Jak je získáte? Ve svém tahu vykládáte karty lodí. Kdo má před sebou nejvíce karet dané společnosti, vezme si pečeť a může využít jejích lodí k přesunu do nejbližší obchodní stanice patřící společnosti, aby zde získal nové zboží. Pokud máte v držení pečetě více společností, můžete si vybrat, kterou využijete. Na začátku hry každý hráč obdrží deset karet lodí, což je dost na to, aby měli z čeho vybírat. Další karty se pak získávají v průběhu hry.

Hra pěkně omezuje počet lodí ve hře. Pokud je na moři celkově mnoho lodí, některé bez milosti potopí piráti. "Obětí" se stanou všechny lodě té společnosti, která má právě na moři nejvíce lodí. Všechny vyložené karty této společnosti se odstraní, bez ohledu na to, před kterým hráčem leží. Hráči toho mohou ve hře takticky využívat ve svůj prospěch. Počty karet "hlídají" ukazatele s vlajkami jednotlivých společností a dělo pro celkový počet vyložených karet lodí.

Rozehraná BataviaKaždé kolo začíná dražbou o to, kdo bude začínajícím hráčem, a o karty lodí. K tomu slouží zvláštní směnky. Úspěšný dražitel neplatí cenu do banku, ale rozdá směnky rovnoměrně mezi ostatní hráče. Každý má tedy v průběhu hry šanci získat nové karty lodí. Potom hráči popořadě odehrají svůj tah. Buď si líznou dvě karty, nebo vyloží z ruky libovolný počet karet lodí a přesunu svého obchodníka do nejbližší stanice té společnosti, jejíž pečeť má právě v držení. Když některý z hráčů dosáhne cílové stanice, dohraje se kolo a následuje závěrečné bodování.

I když představujete obchodníky, nejedná se o ekonomickou hru, neobchodujete a nehledáte optimální strategii mezi náklady a výnosy. Snažíte se sbírat takové druhy zboží, abyste získali majoritu, a tím nejvíce zlatých mincí. V průběhu hry můžete získat i další mince navíc za žetony obchodních stanic - za více druhů dostanete více mincí.

Hrací deskaBatavia na první pohled nepřináší žádné originální prvky - vykládání karet, získávání majority -, ale šikovně a ústrojně je spojuje. Jen dražba o karty a pořadí do tématu hry moc nezapadá. Hra může oslovit každého, zkušenější hráče svými taktickými možnostmi, příležitostné hráče svou jednoduchostí, časem hry do hodiny a výborným grafickým zpracováním. Díky určité míře náhody mohou uspět i hráči, kteří tuto hru neznají, a bavit vás bude i při rodinném hraní.

Hra je svižná, na nikoho se zbytečně nečeká, a není opravdu složitá. S pravidly se můžete seznámit rychle, stačí deset minut a můžete hrát. Nejlépe si zahrajete ve třech hráčích, kdy nejvíce využijete taktické možnosti hry. Ve více hráčích se zvyšuje podíl náhody.

Směnka se používá při dražběNáhoda může mít velký vliv na výsledek hry, pokud někomu nepřichází karty lodí, které by potřeboval. V takovém případě nemá šanci uskutečnit své záměry, nezíská například vyhlédnuté a potřebné zboží, které by mu zajistilo převahu a "body". Oslabit tento vliv náhody mohou hráči vhodným načasováním dražby. Zkušenějším hráčům pak lze doporučit, aby vytvořili nabídku pěti karet vedle lízacího balíčku, a tím zatraktivnili dobírání karet.

Hra obsahuje kvalitní herní komponenty a je také jazykově zcela nezávislá. Hrací deska představuje stylizovanou mapu Asie, která je zarámovaná počítadlem zlatých mincí (bodů). Vše je na ní přehledně rozmístěné. Grafika herního materiálu pěkně dokresluje téma hry a je radost s ní hrát.

Odkazy:

***

Zpravodaj SDH opět nabyl na objemu i na kráse

Zpravodaj Světa deskových her 1/2009Dnes vyšlo letošní první číslo Zpravodaje Světa deskových her. V pořadí se jedná již o páté vydání tohoto elektronického čtvrtletníku, který se věnuje moderním společenským hrám a dění okolo nich. Na první pohled zaznamenáte hned několik změn, jež zpravodaji výrazně prospěly. Především se zdvojnásobil počet stran, je jich dvacet čtyři. Větší rozsah umožnil více využít obrázky a fotografie a dokreslit tak obsahu článků. Uděláte si tak lepší představu o recenzovaných hrách. Zpravodaj působí nyní vzdušnějším dojmem a je přehlednější. Výhradním přispěvatelem již také není Ladinek, do zpravodaje přispělo sedm dalších autorů.

Ve zpravodaji opět najdete známé rubriky. Ladinek v Koutku hlavolamů představuje hlavolamy kanadského vydavatelství FixMind. Příkladem je Logeo. Nejobsáhlejší část tvoří Představení her a recenze. Celkem se můžete seznámit s deseti hrami. Přečtete si například o herních novinkách Dominion a Le Havra, jejichž česká vydání se připravují. Zpravodaj nezapomíná ani na děti, představuje hry Alles Tomate a Schicki Micki. Pokud hrajete s dětmi v rodině, pak vás budou zajímat recenze her Jamaica a Théby. A nesmím zapomenout na recenze dvou nových kooperativních her: Red November a Space Alert.

Představení her a recenze - ThébyRubrika Ze života herních klubů tentokrát představuje klub deskových her Vrtule z Valašského Meziříčí. Stránka z herní historie tentokrát připomíná desetileté výročí hry Tikal a nezapomíná ani na sestřičky hry Java a Mexica. Novou rubrikou jsou Střípky ze světa her, které tvoří pěknou mozaiku postřehů a zajímavostí o hrách a hraní. Kalendář herních novinek je naopak tradiční a očekávaná rubrika. Těšit se můžeme na rozšíření Bangu (Hrst karet) a hry Česko. Další pěknou novinkou bude Nalož a jeď! (Zack & Pack).

Věřím, že vás nové číslo zpravodaje potěšilo stejně jako mě a že se k němu budete rádi vracet. Další číslo můžeme očekávat v květnu.

Odkazy:
Související články:
***

Představení hry: Um Krone und Kragen

Um Krone und Kragen

Počet hráčů: 2-5.
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 45 minut.
Autor: Tom Lehmann.
Rok vydání: 2006.
Výrobce: Amigo Spiele.
Jiné názvy: O korunu a límec, To Court the King.
Ocenění: International Gamers Awards 2006 (nominace).
Obvyklá cena: cca 500 Kč.
Herní systém: sbírání karet, házení kostkou.
Čeština: kromě názvů karet hra neobsahuje text, česká pravidla jsou k dispozici ke stažení.

O korunu a límec je hra, která pěkným způsobem využívá kostek. Základní princip vám připomene některé tradiční hry s kostkami, ve kterých se snažíte naházet určité číselné sestavy. Svým provedením, krásnými kartami a provázaností s tématem však tváří pozoruhodnou hru. Líbit se bude každému, kdo má rád kostky. Náhoda nemá ve hře zas takový podíl, jak by se mohlo na první pohled zdát. Záleží na šikovnosti hráčů, jak se jim podaří náhodu oslabit.

Ukázka karet členů královského dvoraHráči přicházejí na královský dvůr, aby požádali krále o rozhodnutí ve své záležitosti nebo se vetřeli do jeho přízně (a získali společenské postavení). To už je na nich. Dostat se ke králi ale není jen tak. Aby si vás všiml a aby vás vyslechl, musíte získat podporu členů jeho dvora. Čím budou na žebříčku moci výš, tím budou vlivnější. Každý má své specifické možnosti, jak vám může pomoci, pokud ho přesvědčíte. K přesvědčování v této hře slouží právě kostky. Král vyhoví žádosti jen toho hráče, jež bude v posledním kole nejpřesvědčivější. Vítězem bude hráč, který naháže v závěrečném kole hry co nejvíce stejných kostek, při rovnosti počtu kostek rozhoduje jejich hodnota. Osm jedniček je tedy více než sedm šestek.

Na začátku máte k dispozici pouze tři kostky, v průběhu hry vám však přibývají, a tak zvyšujete svou šanci na výhru. Pokud na kostkách ve svém tahu nahážete požadovanou sestavu, můžete si vzít kartu jedné osoby. Každý člen dvora, kterého jste získali na svou stranu, vám jednou ve vašem tahu pomůže. Někdo vám přidá kostku navíc, jiný umožní změnit výsledek aktuálního hodu.

Rozložená hra (BGG)Kupec vám například umožní hodit znovu libovolným počtem právě hozených kostek. Filosof zas dokáže od jedné kostky odečíst libovolné číslo a jiné kostce ho přičíst. Z hodu 5-3-1 uděláte 3-3-3, což vám umožní získat přízeň strážného, který vyžaduje tři stejné kostky. Čaroděj pak otočí jednu kostku na libovolné číslo. Tímto způsobem "upravujete" své hody, abyste získali potřebnou číselnou sestavu.

Každý člen dvora může pomáhat jen omezenému počtu hráčů, čím výše je postaven, tím menšímu počtu hráčů pomůže. Vyjádřeno je to počtem karet ve hře (mění se podle toho, kolik lidí hraje). Rozhoduje tedy i "rychlost" vaší přesvědčivosti, protože na každého se nedostane.

Tím se dostáváme k tomu, jakým způsobem probíhá tah hráče. Všemi svými kostkami najednou hodíte. Tyto kostky jsou aktivní, z nich musíte alespoň jednu odložit. Se zbývajícími kostkami můžete házet znovu, a to hody opakovat, dokud máte nějaké kostky. Osobnosti mohou ovlivňovat jen aktivní kostky. Pak už si jen vezmete jednu kartu. Pokud se vám hod nevydařil, můžete si vzít alespoň šaška.

Hra je výborně zpracovaná. Obsahuje luxusní karty. Jsou silné a mají nádherné ilustrace dokreslující atmosféru královského dvora. Pod obrázkem je na každé kartě pomocí ikon a obrázků popsána jednak "cena" za její získání, jednak "přízeň" osoby. Krabička je poměrně malá, je o něco větší, než má Citadela, takže hodí i na cesty.

KostkyO korunu a límec je kostková hra, takže jistě očekáváte vysoký podíl náhody. Ano i ne. Svou chytrou hrou podíl náhody omezujete. Snažíte se získat ty osoby a v takové kombinaci, abyste své hody ovlivnili a upravili podle svých představ. Ale můžete se spolehnout na štěstí, že vám padnou právě ta správná čísla. Nezapomeňte ale, že k získání krále vám stačí hodit sedm stejných čísel.

Pravidla jsou krátká a jednoduchá. Zpočátku vám může dělat trochu potíž orientace v jednotlivých kartách osob. Pomůže vám jejich přehled (mějte ho po ruce). Během první hry se ale s nimi dobře seznámíte. Výborně si zahrajete ve třech hráčích. Jedna partie může trvat okolo půl hodiny. Velmi dobře si ale hru užijete ve dvou hráčích i ve větším počtu.

Hru O korunu a límec doporučuji všem milovníkům kostek. Dají se s nimi dělat kouzla.

Odkazy:

***

Výsledky ankety 16: Které hry pro dva nejraději hraju

Hry pro dva tvoří specifickou skupinu mezi moderními společenskými hrami. Míra abstraktnosti v nich bývá vyšší než u ostatních společenských her (Gipf, Blokus Duo, Genial - cestovní, Hive), časteji se také jedná o karetní hry (karetní Osadníci z Katanu, Jambo, Ztracená města). Mnohé však mají své téma, které je ústrojně naplněno herními mechanismy (BattleLore, Carcassonne Hrad, Mr. Jack). Na výběr je již slušná řada výborných her pro dva, takže se ani všechny nevešly do ankety. Připomenu alespoň Blitz und Donner, Blue Moon, Caesar&Cleopatra, Kahuna, Memoir´44, Dvonn a další hry Gipf projektu, Slavkov, Bourací autíčka, aj. Další hry jsou výborné ve dvou, i když je může hrát i více hráčů: San Juan, Sankt Petersburg, Dominion, Wings of War Miniatures, Ubongo, Hey! That´s My Fish!.

Nejvíce hlasů dostala v anketě hra Jambo, následovaná karetními Osadníky z Katanu, BattleLore a Ztracenými městy. Celkem přišlo 73 hlasů. Zde jsou podrobné výsledky:
Nová anketa se tentokrát zaměří na to, které hry od Vládi Chvátila nejvíce hrajeme. Zaškrtněte proto všechny hry, které jsme už hráli: Arena (Morituri te salutant), Galaxy Trucker, Galaxy Trucker: The Big Expansion, Graenaland, Kámen, zbraně, papír, Merry Men of Sherwood, Proroctví, Proroctví - Dračí říše, Proroctví - Vodní říše, Space Alert, Through the Ages.

Související články:
***

Pandemie míří do Evropy

Pandemic

Pandemic je kooperativní hra, jejíž české vydání bylo původně ohlášeno již na podzim. Výroba se však poněkud protáhla. Poslední potvrzené zprávy však hovoří o tom, že loď s hotovou hrou již míří do Evropy. Pokud se nikde nezdrží, tak v druhé polovině února by mohl náklad dorazit do Čech, takže se všichni nedočkaví hráči konečně dočkají. Ukázková krabice vypadá opravdu dobře :-)

V Pandemicu hráči tvoří tým expertů. Jejich úkolem je ochránit lidstvo před smrtícími epidemiemi, které se šíří po celém světě. Každý hráč má svou specializaci. Díky spolupráci mohou nebezpečné nemoci zastavit, a když najdou správný lék, tak je zcela vymýtit. Pokud se jim to podaří, vyhrají, v opačném případě neuspěje nikdo.

Pandemic je další horkou novinkou loňského roku, která se dočká českého vydání.

Aktualizace: V Albi potvrdili, že Pandemic je v Čechách a bude k dostání od 1. března.

Odkazy:

Související články:
***20. února 2009***

Hall 9000 vyhlásil nejlepší novinky 2008

Novinka rokuTaké letos posílali hráči a čtenáři internetového magazínu Hall 9000 své hlasy novinkám loňského roku. Hry hodnotili hned v několika kategoriích. Redakce vyhlásila výsledky. Mezi nejlépe hodnocenými hrami jsou Doba kamenná, Dominion, Pandemic, Le Havre. Mezi nejinovativnějšími hrami je opět hra Vládi Chvátila, tentokrát Space Alert. Propadákem roku je Keltis od Reinera Knizii, nezabránilo tomu ani německé ocenění Spiel de Jahres (to se zrovna moc nevydařilo).

Každá z kategorií má svůj obrázek kocoura s figurkou, který ji vtipně ilustruje. Autorem je Michael Menzel, ilustrátor známých her, například Doba kamenná, Im Schutze der Burg, Poštovní kurýr.Rodinná hra

Oceněné hry za rok 2008:Odkazy:
Související články:
***