Kvalifikace na 4pohár odstartovala

4pohár

První kvalifikační turnaj úspěšně proběhl tuto sobotu 14. dubna v Brně - hladce a v příjemné atmosféře. Zúčastnilo se ho 23 družstev, celkem tedy 92 hráčů a hráček. Do finále, které se uskuteční na Deskohraní 2007, postoupilo prvních 10 družstev.

Členové čtyřčlenných družstev odehrály postupně čtyři nominované moderní deskové hry v tomto pořadí: Poštovní kurýr (Thurn und Taxis), Die Säulen der Erde (Pilíře země), Mykerinos, Taj Mahal. Každý hráč tedy odehrál jednu partii v každé hře a podle výsledného umístění obdržel body. Celkový výsledek družstva pak určil součet bodů jeho členů.


Zde je výsledné pořadí družstev:Láďa a jeho výpočetní středisko
1. Maladrim (66 bodů),
2. Trolla Trolla (56 b.),
3. One Day Heroes (55,3 b.)
4. Nargila Pub (53 b.)
5. Juventus (51,5 b.)
6. NO TIME TOULOUSE (49,5 b.)
7. Zabijácké veverky (48 b.)
8. Poslední naděje B (46,5 b.)
9. Mládežníci (45 b.)
10. H.R.E.M. (43,5 b.)
11.-13. Crazy Frogs (42 b.)
11.-13. aleaistropolitana (42 b.)
11.-13. Prasata v bahně (42 b.)
14. Třebotov B (41,5 b.)Vyhlášení nejlepších
15.-17. ESKO (39 b.)
15.-17. Sváteční střelci (39 b.)
15.-17. Juventus B (39 b.)
18. fajni ostravaci (38 b.)
19. TIRGA - Muž a smrt (37 b.)
20. Rumíci (36 b.)
21. Klub ropné války (35,3 b.)
22. Deskouni (34,5 b.)
23. TIRGA - Žena a život (32,3 b.)

Druhý kvalifikační turnaj se uskutečnil 28. dubna v Plzni za účasti deseti družstev. Do finále se kvalifikovali: družstvo Vyšehradu, Zabedněnci, MalaMaLama, Planet Express, Crazy Frogs. Viz také 2. kvalifikační turnaj Čtyřpoháru.

Odkazy:

*** Aktualizace 13. 5. 2007 ***

Představení hry: Drachengold

Drachengold - krabice

Počet hráčů: 3-6.
Doporučený věk: od 8 let.
Délka hry: 30 až 45 minut.
Autoři: Bruno Faidutti.
Rok vydání: 2001.
Výrobce: Descartes Editeur.
Jiný název: Dračí zlato, Dragon's Gold.
Herní systém: karetní hra, ve které sbíráte poklady, na jejich rozdělení se musíte s ostatními dohodnout v časovém limitu.
Čeština: hra není dostupná v češtině, obsahuje cizojazyčný materiál - v angličtině nebo němčině, podle vydání.

Vydat se na draka chce odvahu. V doprovodu skupiny hrdinů se z výpravy na draky stane to správné dobrodružství. Každý hráč má ve skupině bojovníka, šermířku, mága a zloděje. Ty pak vysílá bojovat s vybraným drakem. Hlavním cílem ale není zabití samotného draka, ale získání jeho pokladů, zlata, stříbra a drahých kamenů. A zde nastává ta potíž. Když se s drakem vypořádá více hrdinů různých hráčů, je třeba se o poklady podělit. To bývá mnohdy těžší než zabít draka. Pokud se nedohodnou, nedostane nikdo nic. Vyhraje ten, kdo má na konci hry nejhodnotnější poklad.

Vyložení draci s pokladyNa začátku obdrží každý hráč své čtyři hrdiny (ti mají různou sílu). Všech 18 karet s draky se zamíchá a první čtyři se umístí do prostřed stolu, aby každý viděl jejich sílu, a na každou kartu draka se umístí příslušný počet pokladů (viditelných). Hra může začít. Hráči postupně vysílají své hrdiny na vybrané draky, dokud síla hrdinů nevyrovná nebo nepřevýší sílu draka - tak je drak zabit.

Dříve, než se hráči pustí do dělení pokladu zabitého draka, obdrží mág (který se účastnil boje) všechny červené drahokamy (je-li mezi drakobijci nějaký). Pokud je ale mágů více, červené drahokamy se rozdělují společně s ostatními. Zúčastněný zloděj si zas může zpoza zástěny jiného účastníka boje ukrást jeden náhodný drahokam (je-li zlodějů více, kradou v pořadí vyložených karet). Mág může podpořit zloděje ze své party. Pak zloděj nekrade náhodně, ale může nahlédnou za zástěnu protihráče a vybrat si.

Hrdinové jednoho hráčeVšichni hráči, jejichž hrdinové se na zabití draka podíleli, se musí dohodnou na rozdělení pokladu (i toho skrytého, dodatečně doplněného). Na rozdělení pokladu mají hráči přesně minutu - než se přesypou hodiny. Když se nedohodnou, nedostane nikdo nic. Hráči si musí rozdělit celý poklad beze zbytku, přitom na něj nesmí sahat a nesmí uzavírat žádné dohody o rozdělení dalšího pokladu v budoucnosti. Po proběhlé dělbě si hráči vezmou zpět karty svých hrdinů a položí je lícem dolů před sebe, karta zabitého draka se odstraní a z balíčku je líznuta nová karta s drakem. A nové boje a licitace mohou začít. Hra končí, když jsou všichni draci zabiti a jejich poklady rozděleny.

Kromě výše popsaných základních pravidel existují i pravidla pro pokročilé. Ty činí hru ještě zábavnější a pestřejší. Červené drahokamy můžete vyměňovat za magické předměty, které umožňují zvláštní akce. Do hry vnesou další a mnohdy nečekané zvraty a jinak Drachengold už hrát nebudete.

DraciZákladní kouzlo hry spočívá v komunikaci mezi hráči při dělení pokladů. Záleží na jejich pohotovosti a umu při dohadování. Drachengold nemá nijak složitá pravidla. Ideální je, když si poprvé zahrajete s někým, kdo hru zná a pravidla vysvětlí. Všichni je rychle pochopí, takže můžete hned začít. Stačí objasnit základní princip a bodování (to naleznete přehledně znázorněné na zástěně, za kterou si každý hráč schovává své poklady). Kromě komunikace mezi hráči hra poskytuje velkou škálu možných kombinací, které přemýšlivějším umožňují volit ten správný postup vedoucí k získání nejhodnotnějšího pokladu a k vítězství.

Karty mají pěknou fantasy grafiku, bude se vám s nimi hrát jedna radost. Jen škoda, že poklady nejsou "pokladovatější". Drahokamy a mince představují barevné dřevěné žetonky. Pokud se nechcete trápit luštěním německých textů na magických kartách (draci a postavy jsou bez textu), doporučuji využít přelepek (viz odkaz).

Jedna partie je celkem rychlá - zvládnete ji do pětačtyřiceti minut. Můžete tedy sehrát hned několik her po sobě a porovnat své drakobijské schopnosti. Optimálním počtem hráčů je podle autora 4 nebo 5 hráčů, ale i ve třech či šesti si dobře zahrajete.

Odkazy:

***

Představení hry: Finstere Flure

Finstere Flure

Počet hráčů: 2-7.
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 45-60 minut.
Autor: Friedemann Friese.
Rok vydání: 2003.
Výrobce: 2F-Spiele.
Jiné názvy: Dvorana děsu, Fearsome Floors.
Obvyklá cena: cca 690 Kč.
Ocenění: Hra německé veřejnosti 2004 (8. místo).
Herní systém: pohyb figurkou, netradiční závod.
Čeština: hra neobsahuje cizojazyčné materiály, pravidla jsou k dispozici v češtině.

V této hře jde doslova o život. Musíte provést několik svěřených postav strašidelným palácem (dvoranou děsu). Hlídá zde strašlivá obluda nazývaná Furunkulus. Pokud vaši svěřenci nebudou postupovat dostatečně rychle, ale přitom obezřetně, obluda je zmerčí a bude je chtít sežrat. Vyhraje ten hráč, který překoná všechny nástrahy a vyvede určitý počet svých postav z paláce ven. To, kolik postav bude vašim úkolem provést, je dáno počet hráčů ve hře.

Hrací deskaAutorem hry je Friedemann Friese, takže vás už jistě nepřekvapilo, že obě slova názvu začínají na "f" stejně jako pojmenování obludy. Tentokrát nejde o obchodní strategii jako je Funkenschlag, ale o netradiční závod plný neočekávaných překážek a zvratů.

Na první pohled vypadá projití dvoranou jednoduše. Ostatní postavy se vám ale pletou do cesty a především je tu nevypočitatelná obluda. Před ní se musíte mít na pozoru, schovávat se za kameny a pokud možno ji nasměrovat na cizí postavy, aby sežrala je a ne vás. Není totiž zrovna moc inteligentní, takže při hledání oběti se vždy rozhlídne. Nejdříve se podívá dopředu, potom doprava a nakonec doleva. Vydá se o jedno políčko směrem k nejbližší postavě a znovu se rozhlídne. Nikdy se ale nedívá za sebe. Někdy postoupí jen o několik kroků, jindy nepřestane, dokud nějakou oběť neuchvátí.

PostavyVaše postavy se pohybují o předem daný maximální počet políček. Pro dvě následující kola je to vždy sedm (v jednom kole to tedy může být maximálně o 2 a v následujícím o 5, o 3 a pak o 4 nebo o 1 a následně o 6). O kolik to bude, určuje aktuální číslo na postavě - při skončení tahu se kámen postavy vždy otočí. Postavení postav má vliv na další pohyb obludy. Rychlá, přímá cesta nemusí vést zrovna k úspěchu. Žádná postava není před obludou v bezpečí, dokud se nedostane k cíli.

Hra má jednoduchá pravidla. Po prvním přečtení a zahrání hry do nich proniknete. Hned se budete moci bavit. Ujasněte si jen pohyb obludy, aby při samotné hře nebylo pochyb o jejím postupu (a koho sežere). Finstere Flure má spád a je svižná i ve větším počtu hráčů. Užijete si ji tedy i v 6-7 hráčích. Díky rozšiřujícím pravidlům může být každá hra jiná. Umožňují různé základní nastavení herního plánu - rozmístění kamenů, teleportů, kaluží krve, atd.

Obluda ve třech variantáchGraficky je hra vtipně a účelně připravená. Navozuje tu správnou hororovou atmosféru. V každé hře vaše postavy může honit jiná obluda - Furunkulus, Kostěj, ... A pozor, autor hry je předlohou jedné z oblud, kterou si můžete sestavit. Můžete ho nalézt také mezi postavami.

Finstere Flure lze doporučit jako výbornou hru pro odlehčení každému, kdo si chce užít zábavu s přáteli a přitom by rád vyzkoušel něco nového. Uspět může každý, ne vše se dá totiž naplánovat a spočítat. Ale zkusit se to musí. Budou to právě vaše postavy, které vyváznou se zdravou kůží?

Odkazy:

***

Představení hry: Blafuj

Blafuj

Počet hráčů: 2-6.
Doporučený věk: od 8 let.
Délka hry: 15 až 30 minut.
Autoři: Jacques Zeimet.
Rok vydání: 2006.
Výrobce: Drei Magier Spiele, Corfix.
Jiný název: Kaker Laken Poker.
Obvyklá cena: cca 250 Kč.
Herní systém: blafovací karetní hra.
Čeština: karty neobsahují žádný text, pravidla jsou v češtině.

Pokud máte chuť zahrát si s přáteli jednoduchou a rychlou hru, při které si užijete spoustu legrace, potom vyzkoušejte Blafuj. Je to karetní hra, která se hemží nejrůznější havětí, například šváby, pavouky, mouchami či ropuchami. Hráči se snaží vnutit karty s těmito "ošklivými" zvířátky ostatním, jak jen to je možné. Nikdo ale o ně nestojí, takže je potřeba využít výřečnosti a blafování, aby neskončily právě u vás. Kdo získá čtyři karty jednoho druhu, prohraje.

Blafuj - kartyBalíček karet obsahuje osm karet každého z osmi druhů zvířátek. Hraje se tedy se čtyřiašedesáti kartami. Na začátku je potřeba karty dobře zamíchat a rozdat hráčům. Kdo je na tahu, nabídne některou ze svých karet kterémukoliv z protihráčů tak, aby nikdo neviděl, o jakou kartu se jedná. Přitom řekne, jaké je na kartě zvířátko, přitom ale může blafovat. Oslovený protihráč tedy musí odhadnout, zda je to pravda nebo ne. Špatný odhad je "odměněn" vyložením získané příšerky viditelně před sebou. Pokud je správný, vyloží si ji původní vlastník. Existuje ale také možnost, že se na kartu místo hádání podíváte a pošlete ji dalšímu hráči. Prohraje ten, kdo si před sebe jako první vyloží čtyři karty stejného druhu, nebo kdo nemá žádnou kartu, kterou by mohl poslat.

Blafuj - další kartyKarty mají vtipnou grafiku. Každá je jiná, individuální, zobrazující daný druh zvířátka z "různých stran". Vzhledem k charakteru hry nezáleží ani tak na počtu hráčů, jako spíš na tom, jací hráči se u hry sejdou. Dobře si tedy můžete zahrát ve dvou i v šesti hráčích. Za optimální se dá považovat hra ve čtyřech. Pravidla jsou opravdu jednoduchá, takže se můžete hned pustit do hry i s nehráči či dětmi.

Ve hře jde především o společnou zábavu. Hra však má i své na první pohled skryté taktické možnosti. Jakou kartu hrát, abych nerozmnožil počet již vyložených karet určitého druhu? A co poslat? Když budete sledovat protihráče jak hrají, co komu posílají a co už mají vyložené, bude váš odhad stále lepší, a "zoufalství" protihráče větší.

Odkazy:

***