Představení hry: Kardinál a král

Kardinál a král

Počet hráčů: 3-5.
Doporučený věk: od 12 let.
Délka hry: 45-60 minut.
Autor: Michael Schacht.
Rok vydání: 2000.
Výrobce: Goldsieber, Rio Grande Games.
Jiné názvy: Kardinal & König, Web of Power.
Ocenění: Hra německé veřejnosti 2000 (7. místo), Spiel des Jahres 2000 (nominace), International Gamers Awards 2001 (nominace).
Obvyklá cena: cca 700 Kč, upravená hra pod názvem China cca 400 Kč.
Herní systém: obsazování území, převaha, akce pomocí karet.
Čeština: hra bez českých pravidel, herní materiál neobsahuje cizojazyčné prvky (kromě názvů regionů).

Kardinál a král je velmi pěkná hra pro 3-5 hráčů hodná vaší pozornosti. Patří ke starším hrám a možná proto u nás nezaznamenala tolik ohlasů. Může to být také dáno abstraktnějším charakterem hry, který samotné téma zas tolik nepotřebuje. Hra ale funguje velmi dobře, pravidla jsou rychle pochopitelná.

Kardinál a král - hrací deskaV této hře jste představeným mnišského řádu ve 12. století. Vaším úkolem je rozšiřovat síť vašich klášterů ve středověké Evropě a dosazovat své rádce k vládcům jednotlivých zemí, abyste mohli uplatnit svůj vliv na jejich politiku. Nejde tedy o jakýsi zápas kardinála a krále, jak by se z názvu mohlo zdát. Body získáte jednak za počty klášterů v jednotlivých regionech (podle převahy), jednak za rádce v sousedních regionech (musíte mít většinu na obou dvorech). Zvítězí přirozeně ten, kdo bude mít na konci hry nejvíce bodů.

Hrací plán představuje mapu Evropy rozdělenou do devíti regionů, které jsou propojeny sítí cest spojujících různé počty klášterů v každém z nich. Najdete zde Aragon, Francii, Anglii, Lotrinsko, Burgunsko, Švábsko, Itálii, Franky a Bavorsko. K dispozici je také sada karet v pěti barvách, které odpovídají regionům. Kromě Francie mají dva regiony stejnou barvu. Každý hráč má v průběhu hry vždy tři tyto karty regionů. Do nich ve svém tahu umisťuje kláštery a rádce, a to maximálně dva do jednoho regionu. Umístění rádců má svá omezení. V regionu již musí být nějaký klášter a celkový počet rádců nesmí být vyšší, než je klášterů hráče, který jich tam má nejvíce. Hráč zahrává karty příslušného regionu, nebo může použít dvě jiné stejné karty jako žolíka. Na konci si karty dobere do tří.

Ukázka všech typů karetVe hře proběhnou dvě bodování, v polovině a na konci. Za umístění rádců obdržíte body jen na konci hry, kláštery se hodnotí při obou bodováních v každém regionu zvlášť. Kdo má v regionu nejvíce klášterů, získá za každý bod, bez ohledu na barvu. Druhý pak dostane tolik bodů, kolik v ní má klášterů první hráč, atd. Kdo ale neumístil žádný, neobdrží nic. Na konci hry dostanou hráči navíc body za sítě klášterů - alespoň čtyři v nepřerušené řadě (bod za každý klášter). Za rádce obdržíte body tehdy, pokud má v sousedních zemích největší počet rádců. Hodnotí se postupně všechny sousední regiony, jak jsou vyznačeny na desce. Každý má k dispozici jen osm rádců, musí tedy dobře vážit, kam je vyšle.

Hra je výborně zpracována a má velmi pěknou grafiku. Jednotlivé regiony jsou barevně výrazně odlišeny, takže si je na kartách nespletete. Kláštery mají podobu dřevěných domečků a rádci válečků. Kláštery pokládáte na malé obrázky kostelů spojené linkou, rádce pak na pečeti. Orientace na desce je tedy dobrá.

Rozehraná hraPravidla jsou celkem jednoduchá, vysvětlení zabere deset minut. Je dobré si pamatovat pravidlo "3-2-1": V jednom tahu smíte zahrát maximálně tři karty, položit maximálně 2 hrací kameny (kláštery nebo rádce) do právě jednoho regionu. Hra je nejlepší ve třech hráčích, ale velmi dobře si zahrajete i ve čtyřech či pěti. V každém případě je hra svižná, jednu partii zvládnete do hodiny.

Náhoda je ve hře zastoupena tím, jaké se objeví karty v nabídce pro dobrání na konci vašeho tahu. Karty v nabídce jsou veřejné, takže vidíte, co si berou ostatní (využít můžete i balíček, ale tím riskujete líznutí pro vás špatné karty). Jde o velkou taktickou bitvu. Musíte dobře reagovat na hru spoluhráčů, abyste si udrželi či naopak získali rozhodující převahu.

ChinaVarianty: Hra Kardinál a král má také svou karetní verzi, kterou si můžete sami vyrobit. Podklady se dají stáhnout z webu Michaela Schachta (včetně pravidel v němčině a angličtině). K dispozici jsou také dvě rozšíření: Kardinal & König: Der Vatikan (de, en) a Kardinal & König: Das Duell (de, pro dva hráče). Michael Schacht hru upravil a v roce 2005 ji vydal Abacus pod názvem China.

Odkazy:

***

Představení hry: Kdo je osel?

Kdo je osel?

Počet hráčů: 3-12.
Doporučený věk: od 8 let.
Délka hry: 20 až 30 minut.
Autor: Wolfgang Kramer.
Rok vydání: 2004.
Výrobce: Phalanx Games.
Jiné názvy: Who's the Ass?, Einer ist immer der Esel, Osel.
Obvyklá cena: cca 300 Kč.
Herní systém: karetní hra.
Čeština: hra neobsahuje cizojazyčný text, pravidla v češtině jsou přiložena (dováží Corfix).

Pokud hledáte pěknou karetní hru, která by se hodila pro partu i rodinu a kterou byste si mohli vzít s sebou na deku k vodě, na tábor či na chalupu, pak sáhněte po Oslovi. Hra je to rychlá, zábavná a přitom s jednoduchými pravidly, takže si ji dobře zahrajete i s dětmi a příležitostnými hráči.

Osel a žolíkZákladem hry je balíček karet s číselnými hodnotami od 1 do 14 (po osmi od každé hodnoty), čtrnáctka pak slouží jako žolík. Váš úkol je jednoduchý a známý z jiných her, musíte se zbavit všech karet co nejrychleji. Za zbylé karty v ruce na konci hry obdržíte trestné body. Je tu však háček. Ve hře je také karta Ass, komu zbude na ruce, dostane jednak 20 trestných bodů, jednak je ostatními hráči zván "The Ass" - ve všech jeho významech (osel, hlupák, aj.).

Na začátku hry si připravíte herní balíček. Odpočítáte karty podle počtu hráčů a přidáte kartu Ass. Každý hráč obdrží 13 karet (při 9-12 hráčích méně podle tabulky v pravidlech). Se zbylými kartami se nehraje. Kdo dostal "Osla", začíná. Může zahrát jednu nebo více karet stejné hodnoty. Další hráč po levici musí zahrát stejný počet karet, ale vyšší hodnoty, nebo pasovat (pokud nemůže nebo nechce hrát). Ten, kdo zahrál nejvyšší kartu, se stává začínajícím hráčem a vynáší. To je způsob, jak se zbavovat karet, protože všechny zahrané karty se odkládají. Žolíka můžete zahrát místo jakékoliv hodnoty od 1 do 14.

Karty různých hodnotKartu Ass je možné zahrát jen jako první kartu. Je-li vynesena, nastává oslí kolo, které má zvláštní průběh. Nikdo v něm nesmí pasovat. Hráči mohou zahrát kartu nižší, stejné či vyšší hodnoty než byla předcházející. Kdo vynesl nejvyšší kartu (jako poslední v pořadí), vezme si kartu Ass a s ní celý balíček do ruky. Stává se začínajícím hráčem (nesmí však hned vynést kartu Ass, musí alespoň jedno kolo počkat). Partie končí na konci kole, ve kterém některý hráč odhodil poslední kartu.

Karty mají sice jednoduchou, ale účelnou a přehlednou grafiku. Každý se chce zbavit karty, na které je obrázek přitroublého osla :-) Hra je svižná, takže se dobře hraje i ve více hráčích. Není mnoho her, které umožňují zahrát si až 12 lidem. Hra je nejlepší v 6-9 hráčích. Jedna partie trvá okolo 20 minut, takže v pohodě zahrajete několik partií za sebou. Doporučuji tři. Přitom si zaznamenávejte "trestné" body za karty, které vám zůstaly v ruce. Kdo jich nasbírá nejméně, zvítězí.

Ve hře je poměrně velký podíl náhody. Máte však možnost taktizovat a rozhodovat se, v jakém pořadí karty nejlépe zahrát, abyste se jich zbavili dříve než ostatní. Je proto dobré sledovat ostatní a karty, které již byly odehrány. Když zahrajete dobře, nebudete Ass ;-)

Tak komu zůstane karta Ass v ruce a minimálně do příští hry bude zván oslem?

Pegasus Spiele vydal hru v aktualizované varaiantě - osla doplnila nová karta: vůl a jeho zvláštní kolo - jen vůl si musí nechat všechny karty tohoto kola.

Odkaz:

***

CBG letos připravuje Bourací autíčka

CBG

Občanské sdružení Czech Board Games letos uspořádalo tři workshopy pro autory deskových her. V jejich rámci proběhl také konkurs na hru, kterou CBG pomůže na herní nebe. Vítězem se stala hra Bourací autíčka. Na jejím vydání se nyní intenzivně pracuje, takže se můžeme těšit, že spatří světlo světa a že ji CBG představí na mezinárodním veletrhu Spiel v Essenu. Na druhém místě se společně umístily hry Ganxtaz a Insula. Je to dobrá zpráva pro všechny příznivce moderních společenských her u nás. Pokud máte dobrý nápad na hru a dostatek vytrvalosti k jeho dotažení do hratelné podoby, máte šanci se ukázat :-)

Bourací autíčkaAutory Bouracích autíček jsou Ivan Dostál a Monika Dillingerová. Můžete očekávat hru pro dva nebo čtyři hráče, ve které budete řítit autíčka, s nimiž se dostáváte na autodrom. Každý si chce vydobýt nejvýhodnější postavení, a to se bez nějakého toho strkání neobejde. Hrací plán autodromu je variabilní, takže každá hra bude trochu jiná a hned neomrzí. Na různých herních setkáních a akcích již někteří měli možnost se s hrou seznámit. Uvidíme, jak se podaří "oficiální" vydání. V každém případě držím palce a věřím, že se máme na co těšit.

Odkaz:

Související články:
***

Recenze: Agricola

Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 12 let
Délka hry: 60 až 120 minut (cca 30 minut na hráče; v rodinné verzi je hra rychlejší)
Autor: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2007, české vydání červen 2008
Výrobci: Lookout Games, MindOK
Obvyklá cena: cca 850 Kč, rozšiřující balíček karet 375 Kč (české vydání)
Ocenění: Hra roku 2008 (vítěz), International Gamers Award 2008 (nejlepší hra pro více hráčů), Deutscher Spiele Preis 2008 (vítěz), Spiel des Jahres 2008 (zvláštní cena - komplexní hra roku)
Herní systém: ekonomická strategie, ve které budujete fungující statek
Čeština: hra je kompletně v češtině

Agricola je hra, která zaujala mnoho lidí již po představení na herním veletrhu v Essenu 2007 a nyní je již k dispozici také v českém vydání. Její autor, Uwe Rosenberg, připravil po karetní Bohnanze další, tentokrát deskovou hru, jejímž tématem je zemědělství, konkrétně život na venkovském statku. Zavede hráče do střední Evropy na konci 17. století, kdy se svět vzpamatovává po prodělaných hladomorech a válkách. Sedláci se svými rodinami zakládají nové zemědělské usedlosti a snaží se je zvelebit, aby je uživilo a prosperovalo.

Rozehraná Agricola 2 hráčů - hrajeme.czHned na začátku je dobré upozornit, že Agricola není hra pro úplné začátečníky a občasné hráče. Ale pokud si chcete zahrát dobrou složitější hru zaměřenou na budování a ekonomickou strategii, pak s chutí do toho. Nebudete litovat. Je potřeba se dobře seznámit s pravidly, protože hra je komplexní a obsahuje poměrně hodně herních prvků a materiálu. Zpočátku se vám proto může jevit jako složitá a nepřehledná, ale po překonání prvotních obtíží zjistíte, že má logický a dobře pochopitelný herní systém. A co je nejdůležitější, téma je výborně provázáno s herními mechanismy. Agricola má skvělou atmosféru, což je další její velká přednost. Vtáhne vás do hry. Zahrát si můžete, i když zrovna nemáte spoluhráče, protože umožňuje solitérní hru. Do Agricoly nejlépe proniknete, když si ji nejprve zahrajete podle pravidel rodinné varianty, která je jednodušší a rychlejší.

Agricola v latině znamená rolník, sedlák, zemědělec, venkovan. A to bude také vaše role. Stanete se na chvíli sedláky. Vaším úkolem bude postarat se o sebe a vaši rodinu, aby žádný její člen nebyl o hladu, a vybudovat prosperující venkovské hospodářství. Že se vám to podařilo, se například pozná podle toho, že místo malé dřevěné chatrče ze začátku hry budete mít na konci rozlehlý kamenný dům; na vašich polích se budou vlnit lány obilí a bujet zeleninové záhony; a na pastvinách se budou popásat stádečka ovcí, spokojeně bučet kravičky a chrochtat pašíci. Nejlepším sedlákem kraje a vítězem hry se stane ten, kdo vybuduje během čtrnácti kol nejlepší statek - získá v konečném součtu nejvíce bodů za vše, co vybudoval.

Akce pro 4 hráče - svet-deskovych-her.czKaždý hráč má desku se svým hospodářstvím, které má celkem 15 políček. Na začátku si na ně umístí dvě dřevěné místnosti a do nich svého sedláka se selkou. Jsou to první dva členové domácnosti, kteří svou prací začnou vaše hospodářství budovat. V každém kole může každý z nich vykonat právě jednu akci. Herní plán akcí ukazuje (viz obrázek), ze kterých akcí si hráč v daném kole vybírá - závisí jednak na počtu hráčů, jednak v každém kole přibude jedna nová akce. Na začátku hry tedy každý hráč vykoná jen dvě akce. Jednoho člena pošle například na dřevo a druhého zorat pole. Více akcí bude provádět, až když se mu narodí potomci. Nesmí však zapomenout na to, že je všechny bude muset uživit.

Hráči také obdrží 7 karet profesí a 7 karet malého vylepšení (vybavení), které po vyložení přinášejí hráči speciální výhody, vylepšují jeho hospodářství. V rodinné variantě se nepoužívají, protože činí hru složitější. Pluhař vám například umožní zorat pole navíc; Pokrývač zlevní stavbu nové místnosti či obnovu domu; Mistr pekař vám zas upeče chleba, když peče spoluhráč. Když vylepšíte své hospodářství o Chlév, postavíte jeden chlév levně; Obracecí pluh vám zas umožní zorat 3 pole místo jednoho; Sekera vám pak umožní postavit novou dřevěnou místnost levněji. Kromě těchto karet může každý vyložit kartu velkého vylepšení. Nabídka 10 karet je společná pro všechny hráče, např. Ohniště, Pec. Umožňují zpracovat obilí, zeleninu a zvířata, abyste měli jídlo pro svou rodinu.

Ukázka karet profesí - svet-deskovych-her.czKaždé kolo se skládá ze čtyř fází: 1. vyloží se další karta akce, 2. doplní se zboží na příslušné akce, 3. hráči posílají střídavě své členy, aby pracovali, vždy jednoho, dokud nejsou všichni umístěni na nějaké akci. V průběhu kola může být na každé akci jen jeden člen nějaké rodiny. Akce se hned vykoná. 4. Návrat členů rodiny domů. Na konci označených kole (po 4., 7., 9., 11., 13. a 14.) proběhne sklizeň, což je čas, kdy musí být každý člen rodiny nakrmen. Pokud má někdo nedostatek jídla, dostane za každé chybějící jídlo žebráckou kartu (a na konci hry si odečte 3 body za takovou kartu). Jídlo získáváte buď přímo (jako akci), nebo zpracováním obilí, zeleniny či zvířat.

Karty malého vylepšení - svet-deskovych-her.czHra končí po 14. kole poslední sklizní. Po ní si hráči spočítají body podle bodovací tabulky. Hodnotí se téměř vše. Pokud vám na statku něco chybí "obdržíte" záporné body, např. za neobdělané políčko na desce, chybějící druh zvířat, atd. Bodování je velmi dobře promyšleno, takže se nemůžete spolehnout na strategii, ve které zvolíte kombinaci jen některých herních prvků. Zvítězí samozřejmě ten, kdo získá nejvíce bodů. Ale dá se říci, že uspěje každý, kdo vybuduje své vlastní hospodářství (příště bude i efektivnější za více bodů).

Agricola je ve svém jádru nekonfliktní hra. Každý buduje své vlastní hospodářství, které je nezávislé na těch ostatních. Hráči si vzájemně neškodí, ani spolu nespolupracují a neobchodují. Jediným místem, kde se kříží jejich zájmy, jsou volby akcí. Je tedy dobré sledovat, jakou strategii volí druzí. Akcí je hodně, takže máte vždy na výběr více možností. Obvykle byste toho chtěli získat či vytvořit více, než můžete - kolik máte členů rodiny k dispozici. Může se však stát, že vámi naplánovanou akci zabere někdo jiný a musíte zvolit nějakou alternativu, hledat jiné řešení. Začínající hráč každého kola se mění jen samostatnou akcí. Je tedy na vás, zda ji využijete místo jiné akce nebo ne.

Žetony s členy rodin - hrajeme.czDíky pestrosti výběru akcí a karet profesí a vylepšení je každá hra jiná. Hra umožňuje různé strategie. Neexistují zaručené postupy, s každou další hrou tedy můžete zkoušet jiný. Jen se nenechte odradit tím, že ve hře nevybudujete vždy všechno, co byste chtěli. Hra je vyvážená a výborně hratelná v jakémkoliv počtu hráčů a je prakticky bez náhody. Délka hry se sice s počtem hráčů prodlužuje, ale akce se provádějí rychle a přitom se hráči střídají, takže se nikdo nenudí. Celkem odpovídá uváděná délka hry 30 minut na hráče.

Agricola obsahuje hodně herního materiálu. Poznáte to hned, jakmile vezmete krabici do ruky, materiál se do ní sotva vejde. Hrací desky i karty mají velmi pěknou grafiku a jsou přehledné, takže se při hře dobře orientujete. Suroviny a hráčské herní komponenty jsou všechny dřevěné. Suroviny představují kulaté žetonky, zvířátka mají stylizovanou podobu (v první vydání je představovaly kostičky). Když si na různé druhy komponent zvyknete, je s nimi radost hrát.

Rozšíření s dalšími kartamiDruhé vydání hry vyšlo koncem června jako mezinárodní. U nás tedy dostanete hru plně v české podobě. Dále byly upraveny některé komponenty, např. zvířátka místo kostiček (což zlepšuje atmosféru hry). Vydání obsahuje jen balíčky karet E. Další balíčky I (interaktivní) a K (komplexní) jsou zařazeny do samostatného rozšíření. Hra samotná tím nijak neutrpěla. Základní balíček vám vydrží na mnoho a mnoho her. Pokud se hru teprve učíte nebo pokud si chcete zahrát s novými lidmi, kteří ji neznají, pak si zahrajte rodinnou verzi bez karet profesí a malých vylepšení.


V červnu 2010 vydal MindOK první velké rozšíření Agricoly. Jmenuje se Sedláci z blat. Do hry vnáší řadu nových prvků, které hru výborně doplňují a vylepšují. Kdo má rád Agricolu, rozšíření ho nadchne. Recenzi rozšíření si můžete přečíst v samostatném článku.

Agricola je hra, na které je vidět, že ji autor připravoval se zaujetím a domýšlel ji do nejmenších detailů. Patří sice ke složitějším hrám, které nejsou pro každého, ale svým tématem a zpracováním může oslovit i příležitostné hráče, pokud budou ochotni věnovat více času seznámení s hrou. Ideální je, pokud vás hru někdo naučí, protože samotná hra pak není složitá a užijete si i první partii. Pokud budete studovat pravidla sami, potom vám doporučuji, abyste si je četli souvisle bez přeskakování a přitom si hru rozkládali, abyste si vytvořili jasný obrázek o funkci jednotlivých komponent. Teprve když si přečtete pravidla celá, vše se vám "sepne". A případné upřesnění si vyhledáte, když bude potřeba.

Agricolu vám vřele doporučuji, i když pro méně zkušené bude náročnější. Stojí za vyzkoušení.

Odkazy:
Související články:

***Aktualizace 28. září 2010***

Chcete si hru Agricola koupit?

Agricola lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Reklama

:: Hru Agricola si můžete zakoupit ve specializovaném obchodě Svět deskových her ::

***

Vítězem Spiel des Jahres 2008 je Keltis

Spiel des Jahres 2008Letošní cenu Spiel des Jahres získala hra Reinera Knizii Keltis. Z pěti nominovaných her mnozí favorizovali spíše Stone Age (Dobu kamennou), zůstala ale "jen" mezi nominovanými. Volba poroty tak potvrzuje pokračující trend volit kvalitně zpracované hry přístupné nejširší veřejnosti.

Keltis je určen pro 2-4 hráče od 8 let. Jedná se o karetní hru doplněnou o hrací desku. Herní mechanizmus vychází z úspěšné hry pro dva hráče Lost Cities (Ztracená města). Hráči pomocí karet posouvají své herní kameny po "kamenné" cestě. Karty mají hodnotu 0-10 v pěti barvách, které odpovídají pěti cestám. Stejně jako ve Ztracených městech i v Keltisu se vyplatí využít méně cest, ale dostat se na nich dále. Na konci hry se sčítají různé bonusy, i záporné.

Knizia a jeho oceněné hryCenu za Dětskou hru roku (Kinderspiel des Jahres) obdržel také Knizia, a to za hru Wer war´s? V této kooperativní hře pro 2-4 hráče od 6 let je mimo jiné použita elektronická krabička s naprogramovaným čipem. Knizia se tak stal prvním autorem, který v jednom roce obdržel jak cenu Spiel des Jahres, tak Kinderspiel des Jahres.

Zvláštní cenu Komplexní hra roku obdržela Agricola od Uwe Rosenberga. Slavnostní vyhlášení všech cen proběhlo 30. června v Berlíně.

Odkazy:
***

Anketa 7: Co mě o hrách zajímá na internetu

Internet je báječné médium, které nám při troše šikovnosti poskytne spoustu užitečných informací. Například k tomu, abychom si vybrali a pořídili hru, která nás bude bavit :-) A na toto téma se ptala sedmá anketní otázka: Jaké informace o hrách především vyhledávám (s možností výběru více položek). Celkem počítadlo zaznamenalo 51 hlasů. Jednoznačně nejvíce na internetu vyhledáváme bližší informace o různých hrách (78 % odpovědí), polovinu hlasujících také zajímají novinky a hodnocení her. Zde jsou podrobnosti:
  • 40 (78 %) - představení her a recenze
  • 27 (52 %) - novinky a co se připravuje
  • 25 (49 %) - žebříčky a hodnocení her
  • 22 (43 %) - kde hry pořídit, za jakou cenu
  • 17 (33 %) - pravidla her v češtině
  • 16 (31 %) - obsáhlejší články o hrách a hraní (teorie)
  • 16 (31 %) - zkušenosti jiných hráčů
  • 15 (29 %) - úpravy pravidel a varianty
  • 8 (15 %) - zajímavosti o hrách, autorech, apod.
  • 4 (7 %) - kde hrát, kluby, akce, turnaje

Nová anketa reflektuje, že konec školního roku přináší i hodnocení. Možná se nějaké to vysvědčení u vás doma také objevilo :-) A tak vás chci vyzvat k ohodnocení těchto webových stránek. Jak se vám líbí. Pokud byste chtěli připojit i komentář, prosím do e-mailu (viz také kontakty v levém sloupci). Díky.

Anketní otázka č. 8: Jak se vám líbí web Frodovy deskové hry? Hodnoťte jako ve škole známkou 1-5.

***