Stránky o společenských hrách na internetu

Kdo se chce něco dozvědět o společenských hrách, aby si například vybral tu svoji, která ho bude bavit, může zapátrat na internetu a podívat se, co doporučují výrobci, recenzenti a lidi, kteří hry již vyzkoušeli. Existuje řada velmi kvalitních zahraničních webů, které jsou výtečným zdrojem informací o hrách a hraní. Většina z nich je v angličtině, případně v němčině. Pokud tyto jazyky neovládáte, nevadí, najdou se i velmi pěkné stránky v češtině.

Weby v češtině (slovenštině)

Stránky o hrách a portály

  • Deskové hry - www.deskovehry.cz - wiki encyklopedie deskových her, kterou připravují hráči pro hráče, poskytuje pravidla deskových a karetních her a další informace o hrách a hraní, na jeho budování se může podílet každý, i vy.
  • Deskové hry.com - www.deskovehry.com - stánky věnované deskovým hrám new
  • Hraj.cz - www.hraj.cz - věnuje se především sběratelským karetním hrám, najdete zde i články o deskových hrách (i když jen specifického okruhu)
  • Hrajeme.cz - www.hrajeme.cz - největší česká databáze společenských her, obsahuje také hráčské recenze a články, provozuje MindOK
  • Hry a hlavolamy - www.hlavolam.com - web Oty Zatřepálka
  • Klub přátel deskových her - www.deskovehry.info - velký přehled stolních společenských her s pravidly
  • Moderné spoločenské hry - www.spolocenskehry.sk - slovenský web, který se výhradně věnuje moderním společenským hrám
  • Pablíčkův web - www.deskove-hry.eu - informace o nových i starších deskových hrách
  • Zatrolené hry - www.zatrolene-hry.cz - web obsahuje české překlady pravidel k řadě starších her, ale především k novým moderním společenským hrám
Stránky věnované konkrétním hrám
Herní kluby
Diskusní fóra o společenských hrách
Stránky akcí
Vydavatelé a distributoři her v ČR
Internetové obchody a bazary
Blogy a osobní stránky
  • Skilltime - blog o herním průmyslu s články týkajícími se karetní hry Magic: The Gathering
Zahraniční weby

Stránky o hrách, portály, magazíny, on-line hraní

Stránky autorů her
Weby zahraničních vydavatelů her
***Aktualizace 23. června 2010***

Sherwood ve francouzském vydání

Robin des BoisPod názvem Robin des Bois vydalo francouzské vydavatelství Tilsit hru Vládi Chvátila Merry Men of Sherwood. Po Proroctví a Through the Ages: A Story of Civilization je to další Vláďova hra, která vyšla u zahraničního vydavatele. Jen tak dál :-)

Hra Merry Men of Sherwood u nás vyšla v roce 2005 v omezeném nákladu ve funovském vydání lidí z diskusního fóra Hofyland s podporou Mensy ČR a nakladatelství Altar. Toto vydání je beznadějně rozebrané. Zájemci o hru však mají naději, že se francouzské vydání hry objeví i u nás nebo ji objednat v zahraničí.

Odkazy:
***

Jarní herní novinky

Citadela - temná zeměNejžhavější novinka jistě potěší všechny příznivce výborné karetní hry Citadela. České vydání rozšíření Citadela - temná země je již na světě. Připravila ho firma MindOK. K původní hře získáte dalších 15 nových fialových karet staveb a 10 nových postav. Součástí rozšíření je také 8 původních postav, abyste je mezi novými nepoznali díky jejich "ohranosti". Rozšíření hru doplňuje o nové možnosti a hru zpestřuje, takže každá partie může být opravdu jiná. Pokud dobře znáte základní hru, po seznámení s novými postavami můžete hned hrát. Začínajícím hráčům však doporučuji nejprve se naučit základní Citadelu.

Kámen - zbraně - papírVláďa Chvátil má na světě další hru: Kámen - Zbraně - Papír. Vydala ji firma Dino Toys. Možná jste se na některé akci setkali s jejím prototypem. Jako knížata budujete každý vlastní hrad, který ochrání pohraničí země. Kdo ho první celý dostaví, zvítězí. Hra využívá myšlenku známé "střihací" hry Kámen, nůžky, papír. Ke stavbě budou potřeba zdroje, a pomůže silná armáda. Ještě připomenu Vláďovu hru Through the Ages, která vyšla ve druhém vydání u firmy Fred Distribution (anglické vydání). Mimochodem, na Board Game Geeku se tato hra vyšvihla již na devátou příčku, což ji v hráčském hodnocení řadí mezi absolutní špičku (8,5 z 10 bodů při 665 hodnocení).

Další novinku připravuje MindOK na začátek dubna. Vyjde česká verze hry Stone Age (Doba kamenná). První dojmy ze hry shrnuje ve svém článku Láďa Smejkal. Očekávanou hrou je také Agricola, jejíž české vydání se připravuje společně s anglickým. Pokud vše dobře půjde, objeví se v první polovině května.

Odkazy:
Související články:
***

Anketa 2: Proč hraju deskovky

Druhá anketa probíhala tři neděle a celkem se jí zúčastnilo 87 hlasujících. Výsledek ukazuje, že k deskovým hrám usedáme, protože je to báječná příležitost setkat se s přáteli a blízkými lidmi a společně se bavit. Odpovědělo tak 49 hlasujících. Deskovky jsou také výbornou aktivitou, při které si můžeme odpočinout od každodenních starostí. Uvádějí nás do nejrůznějších světů, ale současně nám umožňují uplatnit naše intelektuální i komunikační dovednosti.

Když hraju deskovou hru, hraju především, protože:
chci se bavit s přáteli 49 56%
si odpočinu od každodenních starostí 20 22%
hraní mě rozvíjí a obohacuje 11 12%
chci vyhrát a ukázal, co umím 5 5%
druzí očekávají, že se zapojím do hry 2 2%

V nové anketě se zaměříme na typy her, kterým jako hráči dáváme přednost. Z nabízených možností můžete vybrat i více položek, maximálně ale volte tři. Většinou preferujeme více různých typů her. Zamyslete se však nad tím, které jsou vaše nejoblíbenější.

Nová anketní otázka: Typy her, kterým dávám přednost:
  • abstraktní hry
  • dětské hry
  • dražební hry
  • ekonomické strategie
  • fantasy hry
  • party (fun) hry
  • rodinné hry
  • válečné strategie
  • vláčkové hry
  • závodní hry
Poznámka: Příklady her najdete v kategoriích.

***

Zemřel tvůrce Dungeons & Dragons

Gary GygaxMinulý týden zemřel Gary Gygax, člověk, který stál u zrodu světového fenoménu role playing games (RPG) - u nás označované jako hry na hrdiny. Počátky sahají do roku 1974, kdy společně s Davem Arnesonem vydali první verzi pravidel Dungeons & Dragons (D&D). Vytvořili tak hru, která hráčům umožňuje prostřednictvím zvolených postav vstoupit do fantastického světa elfů, trpaslíků, hobitů, čarodějů, draků a nejrůznějších příšerek a oblud, a především naplněného dobrodružstvím. V dalších letech pracoval na dalších úpravách herního systému, takže postupně vznikali nové verze pravidel. Gary Gygax byl sám aktivním hráčem. Pravidelné týdenní herní session pořádal ještě v lednu. Zemřel ve věku nedožitých sedmdesáti let.

Herní systém inspiroval řadu lidí, takže vznikly i další hry zasazené do nejrůznějších prostředí - od dávnověku do sci-fi. Českou RPG je Dračí doupě. Ke hře vám stačí pár kostek, tužka, papír a vaše fantazie. Příkladem deskové hry inspirované hrami na hrdiny je Proroctví.

Odkazy:
***

Druhý workshop autorů her

CBGDalší, letos již druhé setkání autorů her se koná tentokrát v Praze v klubu Klamovka o víkendu 14.-16. března. Na programu bude jednak představení jednotlivých nových deskových her, jednak přednášky o herních mechanizmech a herních aspektech při návrhu her. Na setkání bude také uzavřen konkurs CBG a Goada na hru, která bude vydána a představena na letošním veletrhu her v Essenu. Máte tedy poslední příležitost přihlásit svou hru do výběru.

Odkaz:
***

Představení projektu Gipf

Gipf

Projekt Gipf představuje jedinečnou kolekci šesti abstraktních her pro dva hráče, kterou vytvořil Kris Burm. První a ústřední hra Gipf dala název celému projektu, vznikla roku 1997. Dále následují hry: Zèrtz (2000), Dvonn (2001), Yinsh (2003), Pünct (2005) a Tzaar (2007). Ve výčtu již není hra Tamsk (1998), tu v loňském roce nahradil posledně jmenovaný Tzaar. Všechny tyto hry můžete hrát zcela samostatně. Každá je jiná, takže si mezi nimi jistě najdete tu svou. Můžete se ale se spoluhráčem domluvit na jejich provázání, a tím vytvořit zcela originální kombinaci hry, která může trvat hodinu či dvě, den, týden, měsíc... Projekt Gipf totiž dává téměř nevyčerpatelné možnosti. Záleží jen na vás, které z nich využijete. Hraní si tedy užijí jak příležitostní hráči, tak ti zkušení. Jak to funguje? Povíme si dále. Nejprve se však podíváme na jednotlivé hry.

Gipf - hrací deska1. GIPF
Každý hráč má sadu kamenů své barvy, které postupně zapojuje do hry. Cílem hry je posbírat soupeřovy kameny, aby již nemohl táhnout. Hra totiž končí v momentě, když některý hráč nemůže nasadit do hry svůj kámen. Pokaždé, když na desce vznikne řada čtyř kamenů stejné barvy, vrací se do zásoby jejich majitele a odstraní se kameny soupeře, které na ně přímo navazují.

Gipf je možné hrát ve třech variantách. Základní pravidla lze doporučit začátečníkům. Standardní pravidla pak již představují komplexní hru, která zavádí i kameny Gipf (dva na sebe postavené kameny). Pokud jsou Gipfy ve čtveřici, nemusí je hráč odstranit. Kdo přijde o poslední Gipf, prohraje, i když mu zbývají kameny v zásobě. Turnajová pravidla pak lze považovat za doplněk standardní hry. Začíná se s prázdnou hrací deskou a hráč může použít libovolný počet Gipfů.

Tzaar - základní rozestavení kamenů2. TZAAR
Je to nejnovější přírůstek do rodiny. Obrázek ukazuje základní rozestavení kamenů před začátkem hry. Každý hráč má svou barvu se třemi druhy kamenů. Tah se skládá ze dvou akcí: 1. Hráč musí vyřadit kámen soupeře tím, že na něj skočí svým kamenem (stejně velikým nebo vyšším); 2. buď vyřadí další kámen, nebo posílí svůj vlastní tím, že vyskočí na jiný vlastní kámen (bez ohledu na druh kamenů). Prohraje ten, kdo nebude moci uskutečnit svůj tah - vyřadit některý soupeřův kámen -, nebo kdo přijde o poslední kámen některého druhu. Hra umožňuje různé taktiky hry a přináší nečekané zvraty.

Zèrtz - hra3. ZÈRTZ
Zèrtz je "taktická hra o přinášení obětí," praví motto. Tato hra je specifická tím, že její herní pole se neustále zmenšuje. Oba hráči také hrají se stejnými kuličkami. Je skutečným uměním přihrát správnou kuličku ve správný čas na správné místo. Herní pole tvoří šestiúhelník složený z 37 kroužků. Hráč na tahu má dvě možnosti tahu: 1. umístit kuličku a odstranit jeden volný kroužek; 2. sbírat kuličky - přeskočením vedlejší kuličky, přitom platí povinnost kuličky sebrat (po sbírání se neodstraňuje žádný kroužek). Cílem hry je nasbírat jednu ze čtyř kombinací kuliček (3 bílé, 4 šedé, 5 černých, po 2 od každé barvy). Komu se to podaří dříve, zvítězí.

Dvonn - hra4. DVONN
Hra má podtitul "Nenechat se odříznout!". Cílem je, abyste měli na konci hry pod kontrolou co nejvíc kamenů. Vyhraje ten, komu se to podaří v okamžiku, kdy už není možné provést žádný tah. Hra začíná s prázdnou hrací deskou. Tu hráči v první fázi nejprve střídavě zaplní, začíná se červenými dvonn kameny. Poté nastane druhá fáze. Kdo je na tahu, musí pohnout svým kamenem nebo komínkem, a to tak, že se umístí na jiný kámen nebo komínek. Celý komínek vždy kontroluje horní kámen. Komínek se pohybuje přesně o tolik políček, kolik kamenů obsahuje. Kameny musí být neustále v kontaktu alespoň s jedním dvonn kamenem (nepřerušené spojení), jinak budou z desky odstraněny.

Yinsh - hra5. YINSH
"Dokážete si vytvořit alespoň trochu řádu uprostřed chaosu?" Hra začíná s prázdnou deskou. Každý hráč má pět kroužků své barvy, které střídavě umístí na desku. Hrací kameny jsou oboustranné, během hry tvoří společnou zásobu pro oba hráče. Cílem je vytvořit řadu pěti kamenů své barvy. Vyhraje ten, komu se to podaří třikrát. Při vytvoření řady však přijdete o jeden ze svých kroužků, což vás oslabí, protože to omezí vaše možnosti. Tah probíhá tak, že vložíte do kroužku, se kterým chcete pohnout, kámen otočený vaší barvou nahoru. Pohybuje se totiž kroužek, kámen zůstává ležet. Všechny kameny, které kroužek přeskočí, se otočí, čímž se "přebarví". Po každém tahu se tak situace na desce může radikálně změnit.

Pünct - hra6. PÜNCT
Mottem této hry je: "Umění spojování prvků." Cílem hry je propojit pomocí tří druhů kamenů protilehlé strany hrací desky. Každý hráč má 6 rovných, 6 úhlových a 6 trojúhelníkových kamenů své barvy. Jeden ze tří bodů na každém kameni je hlavní, ostatní jsou vedlejší - je to důležité při jejich pohybu. Hráč na tahu si může vybrat, zda zapojí do hry nový kámen, nebo zda pohne kamenem, který je již ve hře. Nový kámen je možné položit jen přímo na desku, nesmí se položit na jiné kameny. Jinak je tomu při přesunu kamene. Ten je možné položit na jiné kameny, a tak vytvořit nové patro. Pokud přitom dojde k překrytí soupeřových kamenů, může být narušena jeho celá řada. Kameny je možné točit okolo hlavního bodu, ten nesmí opustit danou osu. Ve hře zvítězí ten, komu se podaří propojit bez přerušení protilehlé strany hrací desky - při pohledu shora.

Kromě uvedených šesti her obsahuje projekt Gipf i zvláštní doplňky, které se označují jako potenciály. Ty hráčům umožňují kombinovat hry podle vlastní volby. Ústřední hrou je Gipf a hraje se jen se základními kameny. Potenciál je zvláštní doplněk, který se může nasadit na základní kámen. Tím získá zvláštní hodnotu, která mu umožňuje speciální pohyb - během hry ho však lze použít jen jednou. Potenciál nemusí být ve hře vůbec využit, nabízí tedy hráči potenciální tah.

Potenciály můžete použít tak, že propojí několik her projektu Gipf do jedné, mají také stejná jména jako hry: Zèrtz, Dvonn, Yinsh, Pünct, Tzaar (Tamsk). Pokud tedy budete chtít ve hře Gipf například použít potenciál Zèrtz, musíte nejprve vyhrát partii Zèrtz. Pokud ji prohrajete, z potenciálu se stane obyčejný kámen - nebude využit. Je jen na vás, které potenciály se rozhodnete do hry nasadit. Máte tedy k dispozici velké možnosti pro sestavení přesně takové hry, která vám v daném okamžiku bude nejlépe vyhovovat. Můžete se také domluvit, že o využití či nevyužití potenciálu rozhodne jiná hra, kterou máte k dispozici: kostky, karty, domino, Člověče, nezlob se... Záleží jen na vašem rozhodnutí a fantazii.

Gipf - potenciályPotenciály (zleva): GIPF-potenciál, TAMSK-potenciál, ZÈRTZ-potenciál, DVONN-potenciál, PÜNCT-potenciál, YINSH-potenciál.


Jednotlivé potenciály si přiblížíme někdy příště. Milovníkům abstraktních her i všem, kdo si rádi procvičí své mozkové závity zábavnou formou, Gipf vřele doporučuji. Příjemně se bavte :-)

Odkazy:

***