Listopadové, letošní již šesté číslo spielboxu tentokrát obsahuje jako bonus minirozšíření. Ani kraji Carcassonne se čas od času nevyhne morová rána. Rozšíření zaujme především ty příznivce hry, již rádi ostatním zaškodí. Mezi recenzovanými hrami najdeme například českou hru Loděnice od Vladimíra Suchého, kterou loni vydalo CGE, z letošních novinek pak Die Miner von Zavandor, Rattus, Jerusalem.
Listopadový spielbox přináší rozšíření ke Carcassonne
CBG vyhlašuje další ročníky soutěže pro autory her
CBG – Česká deskoherní společnost, Goada o. s. a firma Efko vyhlašují 6. a současně i 7. ročník soutěže autorů her. Vítězné hry budou vydány v roce 2011, resp. 2012. Šestý ročník je určen především těm autorům, kteří hru již mají hotovou a zbývá ji dobře otestovat a doladit (především půjde o hry přihlášené do předchozího ročníku, ale i o hry nové). Sedmý ročník je pak příležitostí pro všechny, kdo mají hru rozpracovanou a chtěli by ji dotvořit a realizovat. Soutěž má za cíl podporu českých autorů. Je to v podstatě dílna, která pomáhá s dotažením her. Zůčastnit se jí mohou i "neautoři", kteří se chtějí něco dozvědět a pomoci při testování her. První setkání autorů her proběhne již za 14 dní, a to 11. a 12. prosince v Praze.
Golden Geek Award 2010 získala Hansa Teutonica (aktualizováno)
Představení hry: Fauna
Počet hráčů: 2–6
Doporučený věk: od 10 let
Délka hry: 45–60 minut
Autor: Friedemann Friese
Rok vydání: 2008, české vydání 2010
Výrobci: Huch&Friends, MindOK
Obvyklá cena: cca 850 Kč
Ocenění: Spiel des Jahres 2009 (nominace), Deutscher Spiele Preis 2009 (10. místo), Hra roku 2010 (nominace)
Herní systém: vědomostní hra ze světa zvířat, hráči odhadují místa výskytu, délku, hmotnost a délku ocasu některého zvířete
Čeština: hra je kompletně v češtině
Zvířata můžete poznávat ve volné přírodě, na vlastním dvorku, pokud nějaký máte, na venkově, a za těmi exotickými nejspíš vyrazíte na safari či do Zoo. Můžete ale zvolit i jinou cestu, v pohodlí domova si zahrát Faunu. Fauna je vědomostní hra, která vás vtáhne do světa zvířat, ani nebudete vědět jak. Má jednoduchá pravidla a na svůj typ hry překvapivě fungující herní mechanismy. Díky nim je hra zábavná. Znalosti jsou důležité, ale nemusí být rozhodující. Fauna je přístupná všem bez rozdílu herní zkušenosti a věku (dětem pak od 10 let). Není náhodou, že byla Fauna jako první vědomostní hra nominována na Spiel des Jahres 2009 a Hru roku 2010.
Jejím autorem je Friedemann Friese. Pokud znáte jeho strategickou hru Vysoké napětí, nejspíš byste od něj hru zaměřenou na znalosti nečekali. Dokazuje však, že není autorem jednoho typu her.
Ohlédnutí za Essenem – 3. část: Hry a rozšíření
Mnohé novinky představené letos v Essenu (ale i před ním) si již můžete vyzkoušet i u nás. Buď jsou k dispozici v některém z herních klubů (například v Praze, Brně, Ostravě, Plzni), nebo když si je sami koupíte v některém specializovaném obchodě. Brzy také můžeme očekávat česká vydání novinek CGE – 20. století od Vladimíra Suchého do konce listopadu a rozšíření ke Space Alertu od Vládi Chvátila do poloviny prosince.
Dnes se také podíváme na to, jaká rozšíření k hrám Essen přinesl. Byla jich celá řada. Největší zájem byl o Small World: Not be afraid..., Funkenschlag: Russland & Japan či Dominion: Prosperity.
Můžete se také podívat na novou fotogalerii zaměřenou výhradně na hry prezentované na veletrhu.
Výsledky anket 38 a 39: Herní akce a hra roku 2010
V září a říjnu zde proběhly dvě ankety. Zářijová se ptala na podzimní akce, kterých se chystáte zúčastnit, říjnová pak na to, kterou z nominovaných her byste zvolili Hrou roku 2010. Z akcí jednoznačně vyhrálo Deskohraní, následované veletrhem her v Essenu. Celkem jsme ale zaznamenali jen málo hlasů, a to 26. Podle právě uzavřené ankety získala ocenění Hra roku 2010 správná hra – Dixit. Hned v závěsu se umístila hra Vládci podzemí.
Frodovy deskové hry slaví páté narozeniny
Kdo spatří rozzářené dětské oči u společné hry nebo slyší pláč po prohrané partii, nikdy již neřekne, že je hraní zbytečná činnost. Naopak, ví, že při hře může i on sám zažít skutečné dobrodružtví, oslavit úspěch či zapřemýšlet nad tím, jak příště zahrát lépe. Jedním z důvodů proč před pěti lety vznikly Frodovy deskové hry byla právě snaha podělit se o zkušenosti a dát tipy na dobré hry, které budou bavit různé lidi. Věřím, že si mohou hrát lidé v každém věku a že každý si může najít tu svou hru. Jednoduše, že hraní her je normální.
Rád bych, aby tyto stránky byly i nadále vaším průvodcem světem deskových her, který vám pomůže s výběrem správné hry pro vás a kam se budete pravidelně vracet. Těšit se můžete na další recenze a články o hrách. Aktuálně připravuji recenze her Fauna a Dixit.
A dejte o stránkách vědět svým přátelům :-)
***
Ohlédnutí za Essenem – 2. část: HRY
I když v letošním Essenu nebyla představena žádná vyložená herní bomba, objevila se zde řada her, které stojí za pozornost. Dnes se podíváme na první várku přehledu novinek, které bych vám rád představil. U každé hry najdete odkaz na pravidla či další informace (v angličtině či němčině, pokud jsou k dispozici).