Novinka: Vikings on Board

Vikingové jsou v současnosti oblíbeným tématem. Setkáte se s nimi i v nové hře Vikings on Board, kterou v česko-německém vydání připravil Blackfire. Hra pocházející z dílny společnosti Blue Orange je určena pro 2–4 hráče od 8 let. Hráči představují vikingské klany, kteří se připravují na dobrodružné výpravy. Chystají proto nezbytné zásoby a vybavení na své lodě. Nejedná se o žádnou válečnou hru, ale o rodinnou strategii.

Hráči ve hře usilují o to, aby získali nejlepší lodě a nejcennější zásoby, které společně připravují. Nejúspěšnější klan získá nejvíce bodů za převahu na vyplouvající lodi nebo sázkou na toho, kdo převahu bude mít. Hra je založena na známém mechanismu umisťování dělníků na akce (worker placement) a probíhá obvykle v 7 až 8 kolech. Během kol hráči posouvají své vikingy po budovách, a tak spouštějí jejich akce.

Každou budovu může vždy obsadit jen jeden viking. Celkem čtyři akce umožňují manipulaci s loděmi, přesouvání lodních trupů. S jejich pomocí si zajišťujete vliv. Ze dvou skladišť umisťujete zásoby na zvolené lodě. Další dvě akce taverna vám dovolí sázet na to, kdo bude mít největší vliv při vyplutí. Samostatná akce vyplutí vám pak umožní na konci kola přidat lodní záď na zvolenou loď. Před tím, než loď skutečně odpluje, určíte pořadí vlivu, vyplatíte sázky a rozdělíte si zásoby, které veze.Na první pohled vás hra zaujme tím, že využívá 3D dílky k sestavení lodí a plastové figurky vikingů v barvách hráčů. Pravidla hry nejsou náročná, takže si dobře zahrajete i v rodinném kruhu a s přáteli, kteří hrají jen příležitostně. K dobrému zahrání ale budete potřebovat více partií. Každá akce hráčů změní podmínky na herním plánu, takže budete muset pružně reagovat a často přehodnocovat své plány.

Hra má výborně vyřešené uložení herního materiálu v krabici. Lodě zcela zaplňují spodní patro, figurky vikingů jsou uloženy v samostatném plastovém dílu, který tvoří druhé patro, a zakrývá je herní plán.Odkazy:
***

Žádné komentáře: