Nejlepší hry pod stromeček 2016

Začíná adventní čas, kdy bychom se měli v klidu a pohodě připravovat na vánoční svátky. Realita je mnohdy jiná a často nás stresuje, jaký vybrat vhodný dárek pod stromeček. Rád bych vám stejně jako v minulých letech trochu pomohl a dal vám pár tipů na pěkné hry, které mohou udělat radost vašim blízkým, ale i vám. Nabídka her je již u nás velká a pestrá a najde se vhodná hra pro každého nebo pro různé příležitosti. Věřím, že si vyberete i vy.

Proč by moderní desková hra neměla pod vaším stromečkem chybět? Vánoční čas je výborná příležitost zastavit se, být se svými dětmi a blízkými a strávit s nimi příjemné chvíle. A pěkná hra vám přinese spoustu nových společných zážitků, zábavy i poučení. Pomůže vám také na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Tak neváhejte.

Pro lepší přehlednost při výběru jsem hry rozdělil do těchto pěti kategorií: dětské hry, rodinné hry, hry pro přátele, hry pro náročné a párty hry. V každé kategorii najdete tipy na několik her. Všechny doporučené hry jsou u nás dostupné, i když některé jen ve specializovaných obchodech (dají se však objednat přes internet).

Poznámka: Vybrat nejlepší hry je vždy obtížné a mnohé skvělé hry se do výběru nedostanou. Doporučení vychází z mých zkušeností. Vlastní tipy na hry můžete uvést do komentáře pod článkem. Inspirace se hodí nejen na Vánoce. A doporučení z minulých let platí (mnohdy) stále, viz související články na konci.

Dětské hry

– pro děti předškolního nebo mladšího školního věku, dospělí mohou, ale nemusí hrát, zábavné hry zejména pro děti

Veselý kurník (pro 2–4 hráče od 4 let)

Veselý kurník je krásně připravená vyvažovací hra. Všechny herní komponenty jsou ze dřeva – slepičky, stohy sena i dřevěná kola. Tyto dílky na začátku vyskládáte na vratkou plošinu, bidýlko, a v průběhu hry je odebíráte. Hra končí buď tehdy, když seberete všechny dílky, nebo když se kurník zbortí. Každý dílek má svou bodovou hodnotu, takže si na konci lehce spočítáte body. Ten hráč, který způsobil zborcení kurníku, si odečte pět bodů. Hráč s nejvyšším počtem bodů zvítězí. Jednoduše a přirozeně děti se děti učí, co je to rovnováha.

Odkaz: Veselý kurník na Hrajeme.cz


Červená karkulka – Smart Game (pro 1 hráče od 4 do 7 let)

Tato nová hra z řady Smart Games je výborně připravená pro předškoláky, ale i děti v první třídě základní školy. Úkolem hráče je pomoci Červené karkulce najít cestu k babičce podle zadání. V obtížnější variantě také cestu od figurky vlka. K dispozici je opět sada 48 rébusů seřazených podle obtížnosti. Hra rozvíjí prostorovou představivost, plánování a řešení problémů. Učí děti koncentrovat se na úkol.

OdkazČervená karkulka na Hrajeme.cz


Goblíci jedlíci (pro 2 hráče od 6 let)

Tato jednoduchá hra využívá principu piškvorek. Zvítězí ten, kdo jako první vytvoří řadu tří goblíků. Má to ale jeden háček, Figurky se mohou vzájemně zakrývat, takže si musíte pamatovat, kde se který nachází, jinak vás může čekat nemilé překvapení. Hra je krásně provedená a upravená pro děti. Rozvíjí logické myšlení a paměť.

OdkazGoblíci jedlíci na Hrajeme.cz


Rodinné hry
– hry pro děti a rodiče, všichni mají šanci na výhru, méně náročné hry, které jsou zábavné pro všechny

Mmm! (pro 2–4 hráče od 5 let)

V této kooperativní hře je vaším úkolem vybrat spíž dříve, než přijde protivný kocour. Když se vám to podaří, zvítězíte. Hráči se střídají, na kostkách potřebují naházet kombinaci, která jim umožní vzít nějaké jídlo ze spíže. Na herním plánu i na kostkách najdete bagetu, rybu, okurku, sýr a mrkev. Zvolit si můžete jednodušší nebo obtížnější variantu hry. Ta obtížnější je zajímavá i pro starší hráče, neboť kostky jsou nevyzpytatelné, takže musíte od začátku dobře plánovat.

OdkazMmm! na Hrajeme.cz


Dům snů (pro 2–4 hráče od 8 let)

V toto hře si každý hráč během 12 kol postaví svůj dům s různými místnostmi a vybavením. Rozhodujete o tom, jaké místnosti budou vedle sebe a v jakém ze tří podlaží. Například za koupelnu v každém ze dvou horních pater získáte bonus, více bodů za velký obývák a bod navíc za klavír. Správné umístění karet místností je tedy klíčové. Snažíte se je umisťovat tak, aby vám na konci přinesly co nejvíce bodů. Zvítězí ten nejlepší dům, s nejvyšším součtem bodů. Hra má krásně ilustrované karty, jednoduchá pravidla, přitom je dostatečně variabilní, abyste se ke hře rádi vraceli.


Star Realms (pro 2 hráče od 8 let)

Pokud hledáte pěknou, menší hru pro dva a máte rádi sci-fi, pak vyzkoušejte karetní hru Star Realms. Především kluky bude bavit svou jednoduchostí a interaktivitou. Hra si bere to nejlepší z her založených na vytváření balíčku během hry a přidává něco navíc. Hráči představují impéria, která budují svou vesmírnou flotilu, aby s její pomocí přemohli soupeře a stali se pány galaxie. Správně sestavená flotila je základem úspěchu.

OdkazStar Realms na Hrajeme.czHry pro přátele
– hry pro dospívající a dospělé, všichni mají stejnou šanci na výhru, hráči jsou starší 12 let

7 divů světa: DUEL (pro 2 hráče od 10 let)

Je to samostatná a svébytná hra pro 2 hráče, která vychází z karetní hry 7 divů světa. Hra je zasazena do starověku. Hráči staví své město a divy světa. Přitom se snaží získat vojenskou převahu, která jim může přinést vítězství, nebo volí cestu pokroku. Pokud nikdo nestrhne vítězství na svou stranu během hry, rozhodne to, kdo si postavil lepší město. Výborná hra pro dva hráče s rozumnou složitostí pravidel. Jednu partii zvládnete za půl hodiny.

Odkaz7 divů světa: DUEL na Hrajeme.cz
Pandemic Legacy: Rok 1 (pro 2 hráče od 10 let)

S touto hrou získáte známou kooperativní hru Pandemic v novém koncept legacy. I zde hráči spolupracují, aby zachránili svět před zkázou v podobě smrtelně nebezpečných nemocí. Nové je to, že jednotlivé partie na sebe navazují a že vaše rozhodnutí a určité prvky se přenášejí do dalších partií a ovlivňují je. K dispozici máte nálepky, které mění herní plán nebo doplňují/mění pravidla, někdy budete na herní materiál něco připisovat, či dokonce musíte nějakou kartu zničit. A tyto změny jsou nezvratné. V každé partii plníte nové úkoly. Celá hra je rozvržena na 12 měsíců. Celkem si zahrajete až 24 partií, podle toho, jak budete úspěšní. Hra má neopakovatelnou atmosféru, kterou oslovila mnoho hráčů po celém světě. Nezvratnost rozhodnutí vám umožní prožít jedinečný příběh.

OdkazPandemic Legacy: Rok 1 na Hrajeme.cz


Celestia (pro 2–6 hráčů od 8 let)

Celestia je rodinná hra s krásnou grafikou a především vzducholodí, která hráčům umožní cestovat po fantastických nebeských městech. Cílem hráčů je sbírat poklady. Čím dál se dostanete, tím hodnotnější poklady najdete. Kapitán, kterého vždy představuje jeden z hráčů, ale musí překonat nástrahy a události na cestě. Ostatní hráči se ale mohou rozhodnout, že nebudou riskovat pád, a vystoupí dříve. Hráči si tak sami určují, do jakého půjdou rizika. Díky možnosti blafování a odhadování druhých hráčů se tato hra hodí i do skupiny přátel a náročnějších hráčů. Lepší je ve větším počtu hráčů (minimálně ve 3).

OdkazCelestia na Hrajeme.cz


Hry pro náročné hráče
– hry s komplexními pravidly, vhodné pro hráče, kteří často hrají nebo hledají strategickou hru

Star Wars: Rebelie (pro 2–4 hráče od 12 let)

Rebelie je výpravná, epická hra primárně pro dva hráče, i když si ji můžete zahrát i ve dvou týmech. Obsahuje detailní miniatury, které nadchnou každého fanouška Star Wars. Hra vám umožní prožít velkolepý konflikt mezi Aliancí rebelů a Galaktickým impériem. Jedná se asymetrickou hru, každá z frakcí má jiné podmínky a cíle. Přitom je dobře vyvážená. Hra má silnou atmosféru, která vás vtáhne do hry, připravte se na dlouhou partii.

OdkazStar Wars: Rebelie na Hrajeme.cz


Blood Rage (pro 2–4 hráče od 12 let)

V této hře se ujmete klanu vikingských bojovníků, kteří se střetnou v poslední bitvě. Jejich cílem je Valhala. Blood Rage je strategická hra pro náročné hráče, kteří mají rádi tematické a silně interaktivní hry. V současnosti se jedná o hru s nejúžasnějšími figurkami, která je v češtině. Provedení a vybavení hry odpovídá i cena.


OdkazBlood Rage na Hrajeme.cz

Robinson Crusoe: Dobrodružství na proklatém ostrově (pro 2 hráče od 12 let)

Robinson Crusoe je velmi náročná dobrodružná kooperativní hra, která dokáže být na hráče tvrdá. Má však výbornou atmosféru spojenou se silným tématem ztroskotání na pustém ostrově. Znovuhratelnost podporuje kromě náročnosti i využití herních mechanismů, například systém dobrodružství. Výborně si ji také zahrajete sami jako solitérní hru.
OdkazRobinson Crusoe na Hrajeme.cz


Párty hry
– jednoduché, rychlé a zábavné hry, ve kterých jde především o to společně se pobavit

Krycí jména: Obrázky (pro 2 hráče od 10 let)

Úspěšná hra Krycí jména získala novou podobu, ve které jsou místo slov použity originální obrázky. Hra je díky tomu přístupnější i dětem, kterým psané pojmy nejsou tak blízké. I dospělým hráčům hra přináší novou výzvu a možnosti. Pravidla jsou upravená jen v detailech. I zde se hráči rozdělí do dvou týmů a kapitán (hlavní špión) dává ostatním jednoslovnou nápovědu s číslem, které udává, kolika obrázků se nápověda týká.

OdkazKrycí jména: Obrázky na Hrajeme.cz
Mysterium (pro 2–7 hráčů od 10 let)

Mysterium je hra plná imaginace a tajemství. Pokud jste si oblíbili hru Dixit s krásnými kartami a chcete něco s větší atmosférou, pak vám doporučuji Mysterium. Je to krásně zpracovaná hra s detektivní zápletkou, která je založena na intuici a fantazii. Jeden hráč představuje ducha, oběť dávného zločinu, který s ostatními komunikuje jen prostřednictvím obrazů. Jejich úkolem je přijít na to, kdo byl pachatelem vraždy, a dát tak klid duchovi zavražděného sluhy. Díky přístupným pravidlům si dobře zahrajete s přáteli i v rodinném kruhu.

OdkazMysterium na Hrajeme.czVše nej! (pro 3–8 hráčů od 8 let)

Vše nej! je jednoduchá, vtipná a zábavná hra pro příležitostné i zkušené hráče. Je to hra o rozdávání dárků, kde vítězí nejen ten, kdo dokáže nejlépe odhadovat, co si ostatní přejí, ale kdo je také dobře čitelný, co by mohl jako dárek chtít. Vybíráte ostatním hráčům dárek, který by jim udělal největší radost z aktuální nabídky. Bude vás bavit v rodinném kruhu s dětmi i s přáteli. Pomůže také hravě a nenásilně prolomit ledy ve skupině, která se zatím moc nezná. Dozvíte se o svých spoluhráčích mnoho nového.


---

Jakou hru byste letos doporučili vy? Podělte se o vaše tipy v komentáři k tomuto článku.

Související články:


***

Žádné komentáře: