Novinka: Velbloudí dostihy

Velbloudí dostihy jsou novou rodinnou hrou, kterou připravilo Albi. Zahrajete si ji ve 2–8 hráčích od 8 let. Až osm hráčů je u rodinné deskové hry neobvyklý počet, s nímž se setkáváme jen u párty her. Jednotlivé tahy jsou ale rychlé, takže se na nikoho nečeká, a hra rychle plyne i ve větším počtu hráčů.

Přestože tématem hry jsou závody velbloudů a mohli bychom ji označit za závodivou hru, o závodění vlastně ani tak nejde. Hráči neřídí (ani otevřeně, ani skrytě) svého velblouda, ale na pohybu velbloudů se podílejí všichni. Ovlivňují jejich pořadí tak, aby ze sázek získali co nejvíce peněz. Hráči totiž představují sázkaře, kteří přišli na velbloudí dostihy v poušti, aby na sázkách vydělali balík peněz. Pokud chtějí uspět, musí správně odhadnout potenciál velbloudů, včas se rozhodnout a mít i trochu štěstí.

Před první hrou nejprve sestavíte pyramidu, okolo které bude závod probíhat. Není to však jen pěkná, tematická dekorace. Pyramida vám pomůže náhodně vybrat kostku, která určí pohyb velblouda stejné barvy. Před závodem totiž kostky umístíte dovnitř pyramidy a během závodu budou postupně vypadávat.

Závod je rozdělen do několika etap. Etapa končí, jakmile se každý velbloud jednou pohne, to znamená, že z pyramidy vypadne poslední kostka a provede se poslední pohyb. Nato proběhne vyhodnocení etapy. Hráči si rozdělí výhry za etapové sázky, mohou ale také ztratit. Hra končí, když některý velbloud překročí cílovou čáru. Ihned se vyhodnotí poslední etapa i celý závod. Zvítězí hráč s nejvyšší hotovostí.

Průběh hry je rychlý. Kdo je na řadě, zvolí si jednu ze čtyř možných akcí: 1. vezme si destičku etapové sázky, 2. položí na trať destičku pouště, 3. pomocí pyramidy a kostky určí velblouda, který se pohne, 4. vsadí si na celkového vítěze nebo na posledního velblouda. O kolik políček se velbloud pohne, určí hodnota kostky. Ovlivnit ji ale mohou i destičky pouště, protože oáza jeden pohyb přidá, fata morgána naopak ubere. Důležité je to z jednoho prostého důvodu. Velbloudi na stejném políčku se umisťují na sebe a blíže cíli je ten výše položený. Při vyhodnocování etapy i závodu je tak vždy jednoznačně dáno jejich pořadí. Při výběru akce je proto potřeba se rozhodovat s ohledem na aktuální průběh závodu.

Pokud hledáte pěknou hru přístupnou i příležitostným hráčům a pro hraní s dětmi, pak Velbloudí dostihy určitě vyzkoušejte. S pravidly se seznámíte rychle a jedna partie vám nezabere více než třicet, pětačtyřicet minut. Náhoda do hry vnáší správné napětí, nečekané zvraty v závodě, a dává šanci uspět i méně zkušeným hráčům.

Odkazy:

Související články:

***

Žádné komentáře: