Essen: První dojmy z veletrhu - 2. díl

Některý ročník veletrhu v Essenu přináší jednu nebo více her, které zaujmou hned od začátku, jiný rok svou hvězdu nemá a kvalitní hry se ukáží až postupně. Letošní rok se nese ve vyčkávací atmosféře. Vydavatelé se snaží zaujmout, ale bude na návštěvnících, které hry je osloví. Přesto je několik her, které vypadají velmi slibně. Je skvělé, že mezi ně můžeme zařadit i hry z české provenience. Z průměru vyčnívá především hra Alchymisti od CGE, ale neztrácí se ani párty hra McJohnys od CBG a závodní hra Aruba od Stragoo games.

Aktualizace: 18. 10. 2014

K dispozici je zde hned několik velkolepých výpravných her. Asi nejzdařilejší a nejdražší je kooperativní hra Galaxy Defenders se dvěma rozšířeními: Extinction Protocol a Operation Strikeback. Tato hra má luxusní provedení a ocení ji především náročnější hráči, kteří chtějí propracovanou hru do všech detailů. Rozšíření bude možné pořídit v prvním čtvrtletí 2015. Další výpravnou hrou, která je k dispozici, je The Battle of Five armies na motivy Hobita.

Pěknou hrou by mohla být novinka pro 2–4 hráče od Pearl games nazvaná Deus, která je zasazena do řecké mytologie. Vyznačuje se tím, že nově vyložená karta spoučtí akce vašich dříve vyložených karet ve stejné barvě. Celkově hru sráží slabší grafika, i když samotné karty nevypadají špatně.

Mythotopia je je hra pro 2–4 hráče od Martina Wallace. Setkali jsme se s deluxe vydáním, které bylo jen v omezeném množství. Obsahuje speciální dřevěné komponenty, standardní vydání má kartonové žetonky. Je to budovatelsko-válečná hra, ve které rozšiřujete své državy a bráníte je proti soupeřům. Hra využívá princip tvorby balíčku, karet má ale hráč k dispozici málo, takže se balíček rychle protočí.

Celkem pěkná je hra s roboty RoboRama pro 2–4 hráče, kterou jsme si zahráli ve čtyřech. Úkolem hráče je dovést své čtyři roboty do protilehlého rohu. K pohybu a dalším akcím používá šest kartiček, které použitím "vybije". Musí je průběžně nabíjet pomocí políček na desce, jinak hrozí, že zcela prohraje. Může také využít speciální bonusy, každý ale jen jednou za hru. Díky tomu, že si hráči vzájemně překáží, vytvářejí ve hře nečekané situace, které nutí měnit plány. 

Vyzkoušeli jsme také polskou hru Imperialismus, což je v podstatě karetní civilizační hra. Plán slouží pro ukazatele nejrůznějších hodnot. Hráči rozvíjí své impérium, podmaňují si země a kolonie, rozvíjejí se v různých oblastech, získávají prestiž, která je dovede k vítězství. Hra poskytuje kromě budování vlastní "říše" také interakci mezi hráči při válčení. Pro dobré zahrání je nezbytné poznat všechny karty, kterých je velká hromada. Celkově lze říci, že hra nebude pro každého, ale že si své hráče najde.

Pěknou novinku má Antoine Bauza, která se jmenuje Samurai Spirit. Je to nová kooperativka, ve které samurajové brání vesnici. Opět se připravte, že vítězství nebude zadarmo. Hra má příjemný design, ostatně jak je u Bauzy zvykem.

Ravensburger má novou rodinnou hru Orongo, ve které 2–4 hráči staví sochy Moa. Hra využívá princip dražby o to, kdo bude stavět jako první. Hráči musí ale nejdříve na mapě ostrova obsadit více polí a ta propojit, aby sochu mohli postavit.

Pro milovníky Vládců Tokia a kostkových her je tu nová hra King of New York, která do hry vnáší nové prvky. Do New Yorku například je potřeba se propracovat na několik etap.

Z nových rozšíření her stojí za zmínku například nová mapa Britannia ke hře Hansa Teutonica, Britania a Germania ke hře Concordia, nové rozšíření karetní hry Evolution: Random Mutation, rozšíření ke hře Terra Mystica, Babel k 7 Wonders (7 divů světa), Titans, což je druhé rozšíření ke hře Cyclades, nové rozšíření k Andoru, Dixitu, Dungeon Fighteru, ale je jich mnohem více.

Veletrh je opět jednou velkou hernou, kde se zkoušejí především novinky a nakupují nové hry. Zájemci zde ale najdou i starší věci k zahrání i zakoupení v bazarech.


Před zahájením veletrhu.

"Klec" čeká na zájemce. Zatím bez dlouhé fronty.

Novinka Aqua Sphere od Stefana Felda.

Samurai Spirit stylově.

CBG.

Novinka Mythotopia od Martina Wallace.


Aruba od Petra Bělíka na stánku Stragoo games.


CBG, McJohnys a Johny.

CGE před příchodem hráčů.

 ***

Žádné komentáře: