Recenze: Dixit

Počet hráčů: 3–6
Doporučený věk: od 8 let
Délka hry: 30 minut
Autor: Jean-Louis Roubira
Rok vydání: 2008
Výrobce: Asmodée, české vydání Blackfire 2010
Obvyklá cena: cca 700 Kč
Ocenění: Hra roku 2010 (vítěz), Spiel des Jahres 2010 (vítěz), As d´Or 2009 (vítěz francouzské ceny)
Herní systém: popis obrazu a hádání podle příběhu, odhad spoluhráčů
Čeština: hra je kompletně v češtině, herní materiál neobsahuje text

Pokud hledáte originální a neotřelou hru, která bude podněcovat vaši fantazii, pak je tu Dixit. Na hře je vidět francouzský šarm, ať už originálností hry či grafickým zpracováním. Dixit si rádi zahrají jak ti, kdo deskové hry příliš nevyhledávají, tak i zkušení hráči. Kromě kvalitního výtvarného zpracování je potřeba ocenit skvělé provázání grafiky s herními mechanismy. Není žádným překvapením, že hra získala již nejedno ocenění po celé Evropě. Dixit je hra, která se díky jednoduchých pravidlům, krásné grafice a své univerzálnosti bude líbit v podstatě každému.

Když otevřete krabici s hrou, objeví se rozkvetlá louka, která vám poslouží jako počítadlo bodů. Především však zde najdete balíček velkých karet. Každá představuje originální obraz. Zobrazeny jsou nejrůznější náměty, které představují pohledy do neznámých příběhů a pohádek. Čekají na odhalení. Přesto, nebo právě proto doporučuji, abyste se s kartami před hrou neseznamovali. Zažijete při prvních hrách více napětí a užijete si tak více zábavy.

Jak se Dixit hraje? Všichni hráči obdrží šest karet. Kdo je na řadě, stává se na vypravěčem. Z karet v ruce si vybere jednu a řekne k ní příběh, který ji popíše – několika větami, jedním slovem, zvukem. To je na něm. Jeho cílem však je, aby zvolenou kartu vystihl natolik dobře, že ji alespoň jeden z hráčů mezi jinými kartami pozná. Popis přitom nesmí být moc průhledný, aby ji neuhodli všichni. Pokud se to podaří, získá body. Vyhraje totiž ten, kdo během hry nasbírá nejvíce bodů za své příběhy, ale i za dobrý odhad příběhů ostatních hráčů.

Dejme tomu, že si vyberete kartu s chlapcem na bílém koni, který stojí na suchem rozpraskané zemi, přes propast se klene duhový most, který vede do svěží zelené krajiny. Váš popis bude znít: „Kde je štěstí?“ Co se bude dít dál? Kouzlo hry spočívá v zapojení ostatních hráčů. Ti zvolí jednu ze šestice karet, které mají v ruce. Vybírají tu, která podle nich co nejlépe vystihuje příběh vypravěče. Nyní přichází chvíle napětí. Jaké obrazy kdo vybral?

Vypravěč zamíchá svou kartu společně s ostatními a vyloží je na stůl. Hráči pak tajně hádají, která karta je vypravěče. Je to palác zavěšený pod balonem či tajemná postava s otevřenou hlavou a klíči v ruce? Pokud se některému z hráčů podaří ostatní zmást natolik, že zvolí jeho kartu místo vypravěčovy, získá za to body pro sebe. Hráči se v roli vypravěče střídají a po každém kole si doberou kartu. Hra končí, jakmile je balíček karet dobrát. Zvítězí hráč, který má nejvíce bodů.

Jak vidíte pravidla hry jsou jednoduchá. Seznámíte se s nimi velmi rychle a prakticky hned můžete začít hrát. Jedna partie hry trvá okolo půl hodiny. Nemusí tak zůstat jen u jedné hry. Hra je velmi chytlavá. Když si ji vyzkoušíte, jen tak od ní neodejdete.

Jak jsem již uvedl, Dixit je excelentně graficky připravená hra. Obsahuje celkem 84 karet. Autorkou ilustrací karet je Marie Cardouat. Co karta, to originál. Jednotlivé obrazy mají svou jedinečnou atmosféru a obsahují řadu detailů, o něž se můžete ve své charakteristice opřít. Otevřená krabice vám poslouží jako počítadlo – po louce budou pobíhat různobarevní králíčci. Hra obsahuje také hlasovací žetony z kartonu pro každého hráče. 

Dixit je hra vhodná pro různě zkušené hráče a baví i „nehráče“, tedy lidi, kteří jinak hraní moc nevyhledávají. Dobře si zahrajete s dětmi od 8 let i s přáteli jakéhokoli věku. Nebudete promýšlet nejrůznější strategie či taktické manévry, ale zahrajete si zábavnou hru, která po vás vyžaduje zapojit více fantazii a odhad druhých. Nejmenší počet hráčů jsou tři, nejlépe si však zahrajete ve více lidech, ideálně v šesti. Pro hru tří hráčů platí mírně upravená pravidla.

Pokud budete Dixit hrát se stejnými spoluhráči stále dokola, nejsíš se hrou přesytíte. Karty budete znát zpaměti a snadněji poznáte, která karta patří vypravěči. Hru však nemusíte odložit. Řešení je několik. Stačí, když vaše popisy budu více abstraktní nebo když si zahrajete s různými lidmi. Právě fantazie hráčů vnáší do hry neopakovatelnou atmosféru, zábavu a hru proměňují.

K dispozice je rozšíření Dixit 2, které obsahuje nový balíček karet. Díky němu získáte další impuls ke hře, protože neznámé obrazy přinášejí nové příběhy. Nově také rozšíření Dixit Odyssey, které přináší celou novou sadu karet a úpravu pro hru až 12 hráčů.

Možná jste se podivili nad zvláštním, exoticky znějícím jménem dixit. Určitě vám uvízne v paměti, takže si ji s jinou hrou jen tak nespletete. Latinsky dixit znamená „on řekl“. Všimli jste si, jak přiléhavý název hra má? Na hře je především potřeba ocenit, jak povzbuzuje fantazii. Nenásilně ale rozvíjí i komunikační
a sociální dovednosti. Díky tomu ve hře vítězí každý, i když nezíská nejvíce bodů.


Odkazy:
Související články:
Chcete si hru koupit?

Dixit lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Obrazová příloha 

Herní materiál

Ukázka karty
Ukázka karty

1 komentář:

Robert Pleskot řekl(a)...

Hráli jsme Dixit s šestiletými dětmi a jde to. Dokonce i v čistě dětské skupně 6-11 let.
Robert Pleskot