Představení hry: Haste Bock?

Haste Bock?

Počet hráčů: 2-4.
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 30 až 60 minut.
Autor: Gordon Lamont, Fraser Lamont.
Rok vydání: 2006.
Výrobce: Zoch Verlag.
Jiný název: Shear Panic, Paniek in de Wei, Poprask na pastvě.
Obvyklá cena: 1050 Kč.
Herní systém: posunování oveček do nejlepšího postavení.
Čeština: hra s přiloženými českými pravidly, neobsahuje cizojazyčný materiál.

Jsou hry, do kterých se zamilujete na první pohled. Některé pro jejich skvělou hratelnost, jiné pro krásné provedení. Pokud se podaří oboje spojit, není co řešit. A to je případ hry Poprask na pastvě (Haste Bock?). Krabice skrývá jedenáct nádherných keramických oveček (jsou speciálně zabalené, aby se nepoškodily). V Essenu byla k vidění jejich velká předváděcí verze (viz foto z Essenu). Jedná se upravenou verzi hry, která poprvé vyšla v roce 2005 - neobsahovala plán a měla mírně odlišná pravidla. Základ je však stejný.

Karty akcíNa pastvě je pozdvižení, chuděry ovečky nevědí, kam dřív běžet. Rády by byly pohromadě, každé z nich však učaroval beran Roger a chce mu být co nejblíže, blíží se však i střihač, před kterým si není žádná ovce jistá svou vlnou, takže od něj raději dál. Dostanou se nebohé ovečky ve správný čas na správné místo? To už záleží na hráčích, kteří ovečky posunují po pastvě. K dispozici mají karty umožňující různé akce (např. posun jedné ovce nebo celé řady, vlastní či libovolné). Podle dosaženého postavení oveček v příslušné fázi hry získávají body (kdo chce získat nejvíce bodů, musí své ovečky hnát na nejlepší místa na pastvě). Na konci hry se vítězem stane hráč s nejvyšším počtem bodů.

Hrací deskaVšechny ovečky jsou na začátku pohromadě uprostřed hrací desky. Hráči je postupně přemisťují po hrací ploše. Každý má přitom v houfu dvě ovečky své barvy, za ně získává v průběhu hry body - podle aktuální fáze. Hra probíhá ve čtyřech fázích - každá přitom určuje "nejlepší pastvu", a tím i způsob bodování: 1. "Vrána k vráně sedá" (mějte své ovce blízko sebe), 2. "Přidej do kroku" (co nejblíže k Rogerovi), 3. "Černá je hezká" (blízko černé ovce Thei), 4. "Teď jde o vlnu" (co nejdále od střihače Jacquese). Přechod z jedné fáze do druhé určuje pohyb kamene času.

Střihač Jacques a beran RogerHaste Bock? je v podstatě krásně provedená abstraktní hra. Vyhnat ovce na pastvu může být zábava i chvíle pro procvičení mozkových závitů. Čím více "pastýřů", tím lépe je třeba promýšlet další tahy, abyste dosáhli dobrého výsledku. Dobře se hraje ve dvou i více hráčích. Pravidla jsou jednoduchá, ale přečtěte si je pozorně - především, co která akce přesně umožňuje a kdy se co boduje. Originální pravidla jsou v němčině, angličtině a francouzštině.

Graficky je hra krásně zpracovaná, je s ní radost hrát. Ovečky jsou jako živé, samy se rozbíhají po hrací desce. Především beran Roger a střihač Jacques jsou vtipně provedeni.

Odkazy:

***

Žádné komentáře: