Recenze: Duch!

Počet hráčů: 2–8
Doporučený věk: od 8 let
Délka hry: 20–30 minut
Autor: Jacques Zeimet
Rok vydání: 2010
Výrobce: Zoch, české vydání MindOK 2011
Jiný název: Geistesblitz, Ghost
Obvyklá cena: cca 290 Kč
Ocenění: Spiel des Jahres 2011 (doporučená hra)
Herní systém: postřehová hra
Čeština: hra vyšla v češtině, herní materiál je jazykově nezávislý

Duch! je jedna z nejvydařenějších postřehových her poslední doby. Bavit se při ní budou děti i dospělí, zkušení i příležitostní hráči. Všichni hrají současně, snaží se dříve než ostatní chytit jeden z pěti předmětů na stole: lahev, křeslo, knihu, myš či ducha. Nesmí se však splést. Nevyhrává totiž nejrychlejší, ale ten, kdo se nejrychleji zorientuje. Kdo vezme ten správný předmět? Hra je vtipně vymyšlená, rychlá, jednoduchá, zábavná.

Postřehové hry jsou rychlé a vyžadují plnou pozornost všech hráčů. Nikdo nečeká. Stejné je to u hry Duch! Během hry sbíráte karty. Kdo jich má na konci nejvíce, ten zvítězí.

Pokud hrajete s dětmi, můžete je do hry uvést příběhem o duchovi Balduinovi. Ten ve sklepení jednoho hradu našel kouzelný fotoaparát a začal s ním fotografovat věci, které s oblibou nechával zmizet. Některé věci se ale na fotografiích objevují ve špatných barvách, a to ho mate. Potřebuje pomoc hráčů, aby určili správné předměty.

Hra obsahuje sadu karet a pět dřevěných předmětů v pěti barvách: bílého ducha, modrou knihu, zelenou flašku, šedou myš, červené křeslo. Karty tyto předměty zobrazují v různých kombinacích. V základní variantě berou hráči předměty, které jsou rozložené na stole tak, aby na ně každý dobře dosáhl. Jeden hráč otočí vrchní kartu z balíčku a v tu chvíli se všichni snaží sebrat předmět, který je zobrazen ve své barvě (např. zelená flaška). Pokud ale na kartě žádný předmět ve své barvě není, pak musí hráči sebrat předmět, který na kartě není zobrazen a zároveň na ní není zobrazena ani jeho barva. Jednoduché, že?

Vtip je také v tom, že každý může vzít pouze jeden předmět. Kdo vezme ten správný, získá otočenou kartu. Karty ale dostane od všech hráčů, kteří chytili předmět nesprávný. Vždy existuje jen jedno řešení, které si jednoduše ověříte.

Náročnější varianta vám může zamotat hlavu o něco víc. V určitých případech nebudete předmět brát, ale křičet jeho název. Nahlas se musíte ozvat tehdy, když je na kartě zobrazena kniha, a to v jakékoliv barvě.

Předměty i barvy jsou dobře zvolené, takže se ani při hektické hře nemůžete vymlouvat, že jste se spletli. Především dřevěné předměty jsou úžasné. Grafika karet je příjemná, účelná a vtipná. Vše dobře ladí, takže je radost hrát.

Hra je jednoduchá, přitom vás plně zaujme. Pravidla si objasníte během pár minut. Výborně si zahrajete i ve větším počtu hráčů. Musíte jen mít dost místa, aby na předměty všichni dobře dosáhli. Dobře si ale zahrajete i ve dvou. Duch! se hodí pro rodinné hraní s dětmi i pro dospělé.

Další varianta pravidel
Můžete vyzkoušet ještě jinou variantu pravidel, při které si také zakřičíte. Pokud je na kartě předmět ve své barvě, pak ho nesmíte vzít, ale nahlas ho pojmenujete. Pokud ale na kartě není zobrazen žádný předmět ve své barvě, pak berete ten, který na kartě není zobrazen a zároveň na ní není zobrazena ani jeho barva.Odkazy:
Související články:

Chcete si hru Duch! koupit?

Mindok 300877 - Duch! lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

***

Žádné komentáře: