Představení hry: Mykerinos

Mykerinos

Počet hráčů: 2-4.
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 30 až 60 minut.
Autor: Nicolas Ouri.
Rok vydání: 2006.
Výrobce: Ystari Games.
Obvyklá cena: cca 590 Kč.
Herní systém: zabírání území.
Čeština: hra s přiloženými českými pravidly, neobsahuje cizojazyčný materiál.

V této hře se stanete archeology, kteří pro své patrony provádějí v Egyptě výzkum. Jejich úkolem je nalézat vzácné artefakty a ty následně umísťovat do muzea. Na konci hry je pak pořádána velká a prestižní výstava, která ukáže, kdo byl nejschopnějším archeologem. Vyhrává hráč, který za objevené artefakty a jejich umístění na významná místa v muzeu získá nejvíce prestiže.

Mykerinos - hraAbyste však mohli vzácné artefakty nalézt, musíte nejprve obsadit nejvýhodnější území pro své vykopávky. A čím jich bude více, tím máte větší šanci na úspěch, protože je bude podporovat více mecenášů. Hráči střídavě zakládají nové vykopávky nebo je rozšiřují (umisťováním kostiček své barvy na destičky krajiny). Přitom jim pomáhají mecenáši, jejichž přízeň hráči již získali (různými bonusy k tahu hráče - např. umístění více kostiček při zakládání nebo rozšiřování vykopávek).

Hra probíhá ve čtyřech obdobích. Na konci každého dojde k vyhodnocení. Nejlepší archeolog získá území (má na něm největší vliv) pro své vykopávky. Takový hráč si může vybrat, zda si vezme jednu z karet krajiny (tím získá přízeň dalšího mecenáše, který je vyobrazen na druhé straně), nebo zda umístí jednu ze svých kostiček na do muzea, aby si tak rezervoval nejlepší místo pro výstavu. Tyto rezervace jsou rozhodující pro závěrečné bodování.

PatroniK úspěchu ve hře vede několik cest. Důležitý je správný odhad možných tahů soupeřů a dobré načasování vlastních akcí - ať už při zabírání výzkumných polí, pasování či rezervování míst v muzeu. Pokud něco neuděláte v jednom tahu, v dalším již provést nemusíte, protože to udělá soupeř. Ale třeba taky ne, vyplatí se počkat?

Základem hry je získávání územní převahy s využitím omezených zdrojů (daný počtem hráčů) a všech bonusů. Systém je však originální a dobře promyšlený. V každém tahu máte celou řadu možností, co můžete udělat. Musíte tedy promýšlet několik tahů dopředu, abyste zahráli pro vás aktuálně ten nejlepší tah. Zajímavým prvkem je systém vyhodnocování situace, kdy má na daném území více hráčů stejnou "sílu". Největší vliv získá ho ten, kdo pasoval dříve.

Hrací deska - muzeumMykerinos má velmi pěknou a funkční grafiku. Vše je přehledně a do detailu propracováno, takže se ve hře budete dobře orientovat. Vtipně jsou využity oboustranné karty. Slouží jednak jako krajiny, jednak jako karty s patrony. Hrací deska s muzeem slouží současně jako počítadlo, obsahuje stupnici pro pasování a přehled patronů s jejich "bonusy".

Pravidla jsou komplexní a jednoznačná, celkově nejsou složitá, ale vyžadují pozorné prostudování. Jednotlivé prvky vytvářejí mozaiku, takže vám do sebe vše zapadne s přečtením celých pravidel. Ale už první hru si budete moci náležitě vychutnat. Příjemná je délka hry, dá se zvládnout do jedné hodiny. Hra je také dobře hratelná při různém počtu hráčů. A napínavá je až do konce.

V roce vyšlo minirozšíření Nil, které obsahuje 6 nových karet a žetony. Hráči se díky rozšíření mohou plavit po Nilu.

Odkazy:

***

Žádné komentáře: