Představení hry: Blue Moon City

Blue Moon City

Počet hráčů: 2-4.
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 45 až 60 minut.
Autor: Reiner Knizia.
Rok vydání: 2006.
Výrobce: Kosmos.
Ocenění: Spiel des Jahres 2006 (nominace), Hra německé veřejnosti 2006 (4. místo).
Obvyklá cena: cca 850 Kč.
Herní systém: sběratelství, akce pomocí karet.
Čeština: bez českých pravidel, hra neobsahuje cizojazyčný materiál.

Desková hra Blue Moon City je novinkou loňského roku. Autorem je ostřílený herní mág Reiner Knizia. Nespleťte si ji s jeho karetní hrou obdobného jména - jedná se o zcela samostatnou hru, i když je představuje stejné fantastické prostředí. Hra je zasazena do období po ústupu temnoty, zlé časy jsou pryč. Město Blue Moon je však v troskách, ale i na nich je poznat, jak úchvatné kdysi muselo být. Úkolem hráčů je město znovu vystavět do původní krásy. Pomáhají jim v tom tři draci, kteří se vrátili, a obyvatelé města. Za podíl na obnově dostávají hráči jako odměnu krystaly. Když jich mají dostatečné množství, nabízejí jako oběť měsíčnímu bohu. Vítězem hry se pak stane ten hráč, který se nejvíce zaslouží o obnovu svatého krystalu a jeho znovuzískanou záři.

Blue Moon City - hraHrací plocha je vytvořena z čtvercových destiček, které představují budovy (jednotlivá pole - viz obrázek). Hráči se po nich pohybují a postupně umisťují stavební kameny zahráním karet obyvatel. Uprostřed se vždy umístí destička s obeliskem - zde hráči začínají a později zde obětují získané krystaly. Pokaždé, když je některá budova dostavěna, nastane vyhodnocení a destička se obrátí spodní stranou nahoru, kde je obrázek obnovené budovy. Odměněni jsou všichni hráči, kteří se na stavbě podíleli. Hlavní stavitel dostane vždy bonus navíc.

Karty, na kterých jsou vyobrazeni obyvatelé města, se používají ke stavbě budov. Mají různou barvu, obdobně jako budovy na plánu. Některé mají kromě své bodové hodnoty také speciální vlastnost - pokud ji hráč použije, nemůže již kartu využít ke stavbě. Speciální schopnosti umožňují např. přivolat draky či přesun figurky (ve fázi pohybu) nebo různé proměny karet (ve fázi stavby) - např. může místo jedné karty s hodnotou tři jakékoliv barvy může použít dvě hnědé karty s hodnotou 1 nebo 2. Karty obyvatel tedy umožňují vlastní akce. Hráči si je buď dolízávají na konci svého tahu, nebo je získají při dostavění některé budovy. Představují ve hře určitou náhodu, ale možnosti jejich kombinací jsou velké, takže záleží jen na šikovnosti hráče, zda dokáže najít pro něj to nejlepší řešení.

Karty obyvatelHra umožňuje různé strategie a taktické tahy. Je na každém hráči, zda si bude hrát na vlastním písečku - stavět celé budovy, kooperovat s druhými či se "jen" přiživovat. Aby to nebylo tak jednoduché, hráčům mohou pomáhat také draci. Pokud někdo postaví alespoň část budovy, na které drak stojí, obdaruje ho zlatem. Za zlato pak hráči obdrží další krystaly. Je tedy dobré na draky nezapomínat.

S pravidly se seznámíte během čtvrthodinky a příprava hry zabere minutu, takže hned můžete začít hráč. Na to, abyste poznali, co je a není výhodné, však budete potřebovat her několik. Hry bývají vyrovnané až do konce a vítězství závisí na efektivitě každého tahu. Jedna partie trvá okolo 45 minut. Za večer tedy stihnete i odvetu.

BudovyHerní materiál je po grafické stránce připraven excelentně. Destičky se stavbami i karty mají originální ilustrace, které dobře dokreslují atmosféru fantastického města. Je vidět, že realizaci věnoval vydavatel velkou péči. Každý hráč má dřevěné stavební kostičky a figurku. A draci jsou také moc pěkní, i když jsou platoví. Dračí zlato i krystaly mají podobu žetonů. Jistě by bylo pěkné, kdyby byly z jiného materiálu (třeba skleněné), ale svému účelu slouží dobře.

Blue Moon City patří ke hrám, které si dobře zahrajete ve dvou i více hráčích, kolik zájemců se právě sejde. Po odehrání jedné partie si rádi zahrajete hned další. Tak s chutí do toho.

Rozšíření o nové budovy
Špitál a Sněmovní síňKe hře již také vyšla dvě oficiální minirozšíření. Každé obsahuje dvě nové budovy. První bylo přílohou Kniziova almanachu a druhé pak časopisu Spielbox 6/2006. Obě jsou také dostupná na webu autora hry. Zájemci si mohou stáhnout a vytisknout pdf soubor s novými budovami. Ve hře můžete použít buď všechny čtyři nové budovy, nebo jen některé - umisťují se do volných rohů, takže doplňují herní plochu do čtverce. Fungují stejně jako ostatní budovy, mají však speciální vlastnosti, které hráč může využít na konci svého tahu. Na průběhu hry se jinak nic nemění. Rozšíření hru velmi pěkně zpestřuje.

Odkazy:

***


Reklama


:: Hru Blue Moon City si můžete zakoupit ve specializovaném obchodě Svět deskových her ::

Žádné komentáře: