Ohlédnutí za Essenem 2009 – 1. část

Spiel 2009

Pokud někdo očekával, že se ekonomická krize projeví menším přídělem novinek prezentovaných na veletrhu her v Essenu, musel být překvapen. Záplava nových a znovu vydaných her byla opravdu rozsáhlá. A stejně velký byl i zájem návštěvníků. Pokud letošní ročník srovnáme s minulými, je vidět určitý posun. Mezi příchozími potkáte více rodin s dětmi, na veletrhu je více her a prostor věnovaných speciálně dětem, objevuje se více vystavovatelů z různých zemí a koutů světa, většina novinek lze zařadit mezi kvalitní hry – průměr stále stoupá. Zde je zatím několik prvních obrázků z letošního Essenu.

Stánek Czech Game Edition (CGE) nabízel letos pestrou skladbu her: Dungeon Lords a Zajíci a losi od Vládi Chvátila a Loděnici od Vladimíra Suchého. Po Dungeon Lords se jen zaprášilo a v hodnocení návštěvníků tato hra obsadila přední příčky.


Sdružení Czech Board Games (CBG) letos představilo hru Insula od Radima Jurdy. Jako host na stánku prezentoval své hry Cuba Cube a Fantastát Jiří Mikoláš (Jira´s Games).


Novinky lákaly ke hře, zde Imperial 2030. Kdo si hru zakoupil, dostal vlaječky jako bonus.


Tvůrci Strongholdu připravili i model pevnosti. Pěkný způsob, jak přilákat hráče k nové hře.


Jiní nabídli hned velký model hry.


Na své si přišli i milovníci figurkových her. Na obrázku je Kings of War.


Veletrh her v Essenu je vlastně velká herna, jak ukazuje tento obrázek a ty následující.
Své místo mají i bazary s dříve vydanými hrami. Hráčovo srdce často radostí zaplesá :-)Kdo chtěl, mohl se přestrojit. Možnosti byly téměř nepřeberné: od elfů po opice.


EuropeMasters je neoficiální mistrovství světa v deskových hrách týmů. Letos se zúčastnilo 34 týmů, z České republiky byly čtyři. V turnaji se hrálo v těchto hrách:
  • Diamonds Club (Ravensburger)
  • Small World (Days of Wonder)
  • Funkenschlag/PowerGrid + Flux-Generator (2F Spiele)
  • Chicago Express (Queen Games)
V konečném účtování se naše týmy neztratily: Třebotov 9., Poslední naděje 13., Paluba 23., Doupovští vlci 25.


Martin Mojžíš se zúčastnil MS v Carcassonne i letos. Po loňském stříbru tentokrát medaili nezískal. Bronz si z Essenu odvezl Matěj Tabak ze Slovenska.


Zde je ukázka programu pro děti.

Odkazy:
Související články:
***

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

http://pawlis.com/635/essen-2009-europemasters-photos/

http://pawlis.com/633/essen-2009-europemasters-text/

Anonymní řekl(a)...

Niezeby som to Martinovi neprial, naopak sme mu velmi drzali palce, ale tento rok ten bronz ziskal Slovak Mato Tabak. Ale trenovali chalani spolocne a podporovali sa (az na prve kolo, kde ich los postavil do bratovrazedneho boja).