Recenze: Rampage

Rozložená hra Rampage vás zaujme na první pohled. Nejprve tím, že hrací deska je zaplněna domy, věžáky i velkým stadionem. Když se podíváte blíže, uvidíte, že domy jsou vystavěny z meeplů, z figurek, které znáte ze hry Carcassonne. Upoutá vás také samotné hraní. Pokud jste si mysleli, že budete opatrně našlapovat okolo stolu, tak opak je pravdou. Cílem je totální destrukce celého městečka. A zvítězí ten, komu to půjde lépe. Rampage je akční hra na hororové téma, která je až překvapivě zábavná pro příležitostné hráče i pro ty náročné.

Téma a cíl hry
K poklidnému a mírumilovnému městečku Meeple City dorazila gigantická, hladová monstra. Labužnicky se rozhlíží a vybírají si nejlepší sousta mezi obyvateli. Těmito monstry jste vy a přišli jste pro to, abyste zaryli své drápy do asfaltových cest, bořili, ničili a pojídali nevinné Meeply. Vyhraje totiž ten, kdo způsobí nejvíce škody.

Hra má sice hororové téma a je plná destrukce, ale zároveň se jedná o nadsázku, velké divadlo, které vás má pobavit a v němž zároveň vystupujete. 

Jak se hraje
Než začnete hrát, musíte hru rozložit a postavit na příslušná místa z figurek a destiček celé městečko Meeple City. Doporučuji zapojit všechny hráče. Nezabere vám to mnoho času, a je to přitom také zábava. A také ladění na vlastní hru. Třeba si postesknete, když soupeř srazí střechu s bazénem, kterou jste před chvílí postavili.

Každý hráč obdrží svou figurku monstra, kterou postaví na kulatý disk s tlapami do příslušného rohu hrací desky. Před sebe si pak postaví zástěnu v podobě hlavy monstra s otevřenou tlamou plnou zubů. Karty s vlastnostmi svého monstra má také před sebou. Díky nim je každé monstrum jedinečné.

Během hry se budete pohybovat svým monstrem po herní ploše, bořit budovy, útočit na jiná monstra a požírat Meeply. Kdo je na tahu, může vykonat dvě akce ze čtyř možností:
1. Pohyb – figurku si vezmete do ruky, cvrnknete do disku a figurku na něm opět postavíte. Tak se pohybujete po herní ploše.
2. Demolice – pokud se disk dotýká základů budovy, můžete vzít figurku do ruky a pustit ji na budovu, aby došlo k její destrukci. Destičky podlaží vám patří, pokud na nich není žádný Meeple.
3. Hod vozidlem – na herní ploše jsou čtyři vozidla, která můžete vrhat po budovách, ale i po jiných monstrech. Uděláte to tak, že vozidlo položíte na figurku monstra a cvrnknete do něj.
4. Mocný dech – ničit můžete i pomocí vlastního dechu. Položíte bradu na figurku monstra a fouknete.

Nakonec můžete pozřít všechny Meeply, kteří se nacházejí ve vaší čtvrti. Důležité je, kolik máte aktuálně zubů – tolik Meeplů můžete sežrat. Musíte si proto na ně dávat pozor. Meeplové se ve městě vyskytují v šesti barvách a reprezentují různé typy obyvatel: modrá (novináři), zelená (vojáci), žlutá (blondýnky), šedá (staří lidé), červená (hrdinové) a černé (podnikatelé). Při závěrečném bodování dostanete 10 bodů za každou sadu šesti meeplů různých barev. Za zbylé není nic.

Během hry se stává, že někteří Meeplové vypadnou z hrací plochy – ti utekli. Umisťujete je na speciální kartu, která mimo jiné odměřuje čas hry. Nechat někoho utéct je nezodpovědné plýtvání, takže nezůstane bez trestu. Vaše monstrum může přijít o zub či dva.

Komu je hra určena
Rampage je hra přístupná každému. Díky jednoduchým pravidlům a pěknému provedení osloví jak příležitostné hráče, tak i ty náročnější. Bavit vás bude při hře s dětmi i přáteli. Jen vám nesmí vadit, že ve hře budete bořit a že budete škodit ostatním. Dobře si zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů. Více zábavy si ale užijete ve větším počtu, nejlépe ve čtyřech.

Limitem může být to, že hra není v češtině. K dostání je původní vydání hry s anglickými, francouzskými a německými pravidly. Samotná hra je jazykově nezávislá. Ve hře každý využívá maximálně tři karty, a ty jsou řešeny pomocí návodných obrázků. Některé ale vyžadují detailní vysvětlení v pravidlech, takže se překladu nevyhnete.

Zpracování, grafika, pravidla
Zpracování hry je výborné a propracované do detailu. Grafika vás zaujme na první pohled, a to i různými vtípky a nadsázkou. Herní deska představuje městečko s barevně odlišenými čtvrtěmi, kde pomocí kartonových dílků a figurek vystavíte na začátku jednotlivé domy. Monstra mají podobu dřevěných figurek. Před začátkem hry je oživíte tím, že na ně nalepíte samolepky. Zástěny představují hlavy monster s vyceněnými zuby. Celkově je hra přehledná a má příjemnou atmosféru, která vás láká usednout ke stolu a hrát.

Pravidla hry jsou jednouchá, ba triviální, takže si je rychle osvojíte. Na některých detailech se ale budete muset domluvit během hry, protože po prvním přečtení nemusí být zcela jasné (především hraniční situace, co ještě platí).

Zajímavosti a ocenění
Rampage si můžete zahrát až v 8 hráčích, budete potřebovat dvě krabice hry. Jednoduše spojíte hrací desky a vytvoříte tak větší město.

Uživatelé herního portálu BoardGameGeek nominovali Rampage na herní ocenění Golden Geek 2013 hned v několika kategoriích: rodinná hra, inovativní hra, party hra a grafické zpracování. Na to, že hra není zas tak rozšířená, je nominace skvělým oceněním.

Hodnocení hry
Když někde uvidíte hru Rampage, rozhodně vás zaujme. Použitý figurek meeplů jako pilířů při stavbě domů a zároveň obyvatel města je velmi šikovné a zároveň skvěle funguje. Při boření domu vypadla figurka z herního plánu? Někomu se podařilo utéct. Zároveň se tak odměřuje čas hry. Samotné hraní však triviální není a vyžaduje skloubit taktiku a dovednost. Abyste na konci hry měli nejvíce bodů a zvítězili, musíte šikovně využít vlastnosti svého monstra. V každém tahu je potřeba vyhodnotit situaci a rozhodnout se, co bude nejlepší udělat, ale i do jaké míry riskovat.

Celkově mě hra velmi příjemně překvapila. Je akční, proměnlivá, vtipná, konfliktní, zároveň je rychlá, bez zbytečných prostojů, všichni jsou zapojeni do hry. Pokud hledáte akční hru, která má atmosféru, ale u které nemusíte promýšlet strategii, pak Rampage rozhodně vyzkoušejte.

Infobox o hře

 Počet hráčů:  2–4 hráči
 Doporučený věk:  od 8 let
 Délka hry:  45 minut
 Autor:  Antoine Bauza, Ludovic Maublanc
 Rok vydání:  2013
 Výrobce:  Repos Production
 Ocenění:  Golden Geek Award 2013 (rodinná hra, inovativní hra, party hra, grafické zpracování – nominace)
 Jiný název:  není
 Obvyklá cena:  cca 1150 Kč
 Herní systém:  akční hra s dovednostními prvky
 Čeština: hra je jazykově nezávislá, pravidla v angličtině, francouzštině a němčině


Odkazy:
Chcete si hru Rampage koupit?
Repos Production Rampage lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obrazová příloha

Rampage v Essenu 2013.

Rampage v Essenu 2013 – ukázka hry.

Prázdná hrací deska.

Rampage v Essenu 2013 – hraní.

Rampage v Essenu 2013 – hraní.

Zástěna – bez dvou zubů.

***

Žádné komentáře: