Představení hry: Bonobo Beach

Počet hráčů: 2-4.
Doporučený věk: od 8 let.
Délka hry: 10 až 20 minut.
Autoři: Roland Goslar, Tobias Goslar.
Rok vydání: 2003.
Výrobce: Kronberger Spiele.
Obvyklá cena: cca 690 Kč (verze ke stažení je zdarma).
Herní systém: pokládání kartiček.
Čeština: hra neobsahuje cizojazyčný materiál, pravidla jsou v češtině.

Tato hra je jako stvořená k tomu, abyste si ji zahráli v horkých letních dnech. Můžete si ji přibalit do své plážové tašky (nezabere moc místa) a rozložit si ji například na dece u vody. Samotná hra je svižná, tak akorát, abyste ji zvládli v pauzách mezi plaváním. Hra vás zavede na ostrůvek Bonobo, kde se svou partičkou prozkoumáte místní pláž, abyste zabrali nejlepší místo pro sebe. Kdo zabere nejcennější pláž, ten vyhraje.

Hrací plán je složený z trojúhelníků, na se pokládají kartičky ve tvaru kosočtverce (části pláže), které zakryjí vždy dva trojúhelníky. Lehce se tedy může stát, že některý trojúhelník zůstane nezakrytý. Podle okolností to pro někoho bude výhodné a jinému naopak uškodí. Uzavřená kadibudka vyžene všechny panáčky ve svém okolí (vrací se bez bodu), slunečník naopak mění záporné body v plusové a volná pláž znásobuje body u ní získané.

Hráč ve svém tahu položí buď jednu kartičku, nebo svého panáčka (každý má celkem čtyři + jednoho na počítadle). Má tedy vždy dilema, co pro něj bude zrovna výhodnější, jak získá nejvyšší bodové ohodnocení. Panáček na místě zůstane, dokud je alespoň jeden sousedící trojúhelník volný (výjimkou je vyhnání aktivovanou kadibudkou). Hra končí v momentě, kdy žádný z hráčů nemůže umístit dílek ani panáčka. Kdo dosáhne při sečtení všech bodů nejvíce bodů, zvítězí.

Pravidla hry jsou velmi jednoduchá, takže je pochopíte za pár minut a případné nejasnosti zmizí při první hře. Hra je opravdu rychlá a přitom kombinačně velmi pestrá, takže stojí za to sehrát několik partií za sebou. Ještě je třeba podotknout, že kartičky se vytahují náhodně. Je třeba s tím počítat. Hlavní je ale to, zda dokážete maximálně využít aktuální situace na desce a zda dobře odhadnete protihráče. Hra je skvělou strategií pro dva hráče. Ve třech či čtyřech hráčích pak je těžší získat body.

Existuje také varianta s názvem Cronberg. Jedná se o stejnou hru v jiném kabátě. Hra je situována do historického městečka Cronberg, které v roce 1726 nešťastně vyhořelo tak, že zbyly jen hradby a hrad. Hráči představují vlivné rodiny, které se snaží získat při obnově města největší vliv. Hru si můžete zdarma stáhnout a vyrobit. K dispozici je rovněž PC verze (obsahuje obě varianty), která vám umožní vyzkoušení hry.

Využití dvou odlišných témat pro jednu hru mi přijde jako skvělý nápad. Každý si může vybrat variantu, která mu více vyhovuje. Graficky jsou Cronberg i Bonobo Beach velmi pěkně připravené. Mně se ale líbí obě. Výběr je jen na vás. V létě si můžete zvolit Bonobo Beach a za dlouhých zimních večerů si pak vyrobit a zahrát Cronberg.

Odkazy:

***

Žádné komentáře: