Tip: Vyzkoušejte venkovní hru Mölkky

Léto je konečně tady a s ním prázdniny i čas dovolených. Dnešní tip by vás mohl inspirovat v tom, jak si tento čas zpříjemnit pěknou hrou na zahradu či louku. Doporučuji vám vyzkoušet hru Mölkky. Na první pohled vám může připomínat ruské gorotky či zvláštní kuželky s čísly. Jedná se o hru pocházející z Finska, ve které srážíte dřevěné kolíky a započítáváte si body. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie a téměř libovolný počet hráčů.

Mölkky je velmi jednoduchá hra. Hráči se snaží házecím kolíkem srazit kolíky s čísly, mölkky. Cílem není srazit co největší počet mölekk, ale získat za jejich sražení body. Body se počítají za každou sraženou mölkku. Pokud je sražena pouze jedna, započítá se počet bodů podle číslice na sražené mölce. Hraje se do té doby, dokud některý z hráčů nezíská přesně 50 bodů. Musíte si dát pozor, abyste toto číslo nepřekročili. Pokud se tak stane, vaše body se sníží na 25. Když se někdo třikrát po sobě netrefí a nezíská tedy žádný bod, je vyřazen ze hry. Riskantní hody na nejhodnotnější mölkky se tedy nemusí vždy vyplatit.

Na začátku hry jsou všechny mölkky pohromadě v základním postavení. Postupem hry se od sebe oddalují, podle toho jak je hráči srážejí. Po každém hodu se znovu postaví na místo, kam dopadla. Tím se neustále mění jejich rozestavení a každý hráč musí volit, zda bude srážet konkrétní mölkku, nebo větší počet.

Mölkky si zahrajete ve dvou i více hráčích. Soutěžit mezi sebou mohou jednotlivci i týmy. Maximální počet není stanoven. Výborně si zahrajete ve dvou až čtyřech hráčích (každý hraje za sebe). Pokud vás bude více, pak můžete hrát v týmech po dvou či více hráčích.

Obvykle se se hraje na travnaté ploše o velikosti zhruba 4 x 12 m, ale stejně dobře si zahrajete na jiném povrchu. Potřebujete jen rovný plácek.

Existuje také zmenšená verze hry Mölkky mini, kterou si můžete zahrát venku, ale i doma na koberci.

Hra se vám představuje v krátkém videu:Odkazy:
Související články:
***

Žádné komentáře: