Tip: Desková hra To je fotbal

Pokud jste fanoušky fotbalu, pak byste si měli vyzkoušet hru To je fotbal. Je to desková hra pro dva hráče od 10 let, která do detailu simuluje fotbalový zápas. Hráči představují trenéry, kteří vedou svůj tým. Hra obsahuje 32 figurek hráčů v českých a slovenských národních barvách, hrací plán s brankami a rohovými praporky a počítadlo kol a gólů. Celkové provedení hry podporuje fotbalovou atmosféru.

Každý trenér má k dispozici 16 hráčů, z nichž sestavuje základní jedenáctku a zbylých pět hráčů se stává náhradníky. Během hry je může střídat, aby posílil útok či obranu, podle situace. Ve hře je pět druhů figurek, které se liší svými vlastnostmi – brankář, obránci, záložníci, útočníci a kapitán. Mají například různé možnosti pohybu. Obránce je rychlejší dozadu, útočník naopak vpřed, kapitán pak od každého něco.

Trenéři se střídají v tazích. Tah se skládá z přesunu tří hráčů a případné střely, pokud má tým míč v držení. Délka střely nebo přihrávky je ovlivněna hodem kostkou, směr však určuje trenér. Střelu je možné vylepšit pomocí hracích karet. Trenéři mají k dispozici celkem pět druhů hracích karet. V průběhu zápasu je využívají k vylepšení vlastností hráčů. Například na delší přihrávku, přenesení hry, delší střelu, přesun většího počtu hráčů či na kvalitní brankářský zákrok. Jejich počet je však omezený, takže je potřeba vystihnout správný okamžik pro jejich využití.

Hraje se na dva poločasy, v každém se odehraje 45 tahů. Tomu odpovídá i délka hry okolo 90 minut. Základní pravidla jsou celkem jednoduchá, takže hru zvládnou i děti od deseti let. Náročnější hráči si mohou přidat rozšířená pravidla, která zohlední i další prvky hry, jako jsou rohy, auty, přímé kopy, ale i penalty či fauly.


To je fotbal je taktická hra, ve které potřebujete k úspěchu i trochu štěstí, ale především schopného trenéra, který umí přizpůsobit styl hry vývoji zápasu. Pokud se sejdou dva hráči se vztahem k fotbalu, mohou zažít zápas jako na skutečném trávníku. Není to akční hra, ale luxusně připravená desková hra, u které je potřeba přemýšlet. A každá partie bude jiná.

Už nemusíte jen komentovat zápasy, ať už u televize nebo přímo na stadionu, a radit trenérovi, jaké hráče poslat do hry, jak je rozestavit, jak řešit různé situace. Nyní to máte ve svých rukách.

S hrou jste se mohli setkat na letošním Deskohraní. V loňském roce měla svou prezentaci i na veletrhu her v Essenu.

To je fotbal je původní česká hra, kterou vyrábí společnost Sportable. První edice vyšla ve spolupráci s českým a slovenským fotbalovým svazem jako derby Česko-Slovensko. Autorem hry je Peter Julis.


Odkazy:
***

Žádné komentáře: