Představení hry: Caesar & Cleopatra

Počet hráčů: 2.
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 30-60 minut.
Autor: Wolfgang Lüdtke.
Rok vydání: 1997.
Výrobce: Kosmos.
Ocenění: Hra německé veřejnosti 1998 (8. místo), Spiel des Jahres 1998 (nominace).
Obvyklá cena: cca 500 Kč.
Herní systém: karetní hra, blafování, sběratelství.
Čeština: hra obsahuje materiál v cizím jazyce, přiložena jsou pravidla v češtině.

Caesar & Cleopatra je velmi zdařilá karetní hra pro dva hráče. Vstoupíte do vysoké politiky antického světa. Nehraje se o nic menšího než o nezávislost Egypta. Kdo zvítězí, slavný César, nebo krásná Kleopatra? Oba usilují o hlasy mocných římských patricijů. Cílem hry je získat jich na svou stranu co nejvíce. Každý představuje vítězný bod. Další body obdržíte za splnění tajného úkolu. Kdo bude mít na konci hry nejvíce bodů, zvítězí a rozhodne o dalším osudu Egypta.

Hráči střídavě vykládají karty vlivu k jednotlivým skupinám patricijů. Těch je celkem pět: senátoři, prétoři, kvestoři, cenzoři, edilové. To, u které skupiny dojde k vyhodnocení vlivu a získání hlasu patricije, určují karty s "otázkou důvěry". Hráč ji snímá ze speciálního balíčku na konci svého tahu. Dalším herním prostředkem jsou akční karty, jež dávají hře další taktické možnosti. Umožňují např. odstranění vyložené karty vlivu nebo karty z ruky protihráče, přerozdělení karet vlivu u dvou skupin, zablokování akční karty vetem.

Karty jsou velmi pěkně graficky zpracovány. Na rozdíl od klasických karet mají atypický úzký tvar, aby nezabraly na stole tolik místa. Každý hráč má svou sadu. Karty jsou barevně odlišeny, takže je v případě potřeby rychle roztřídíte. Textů na kartách není mnoho, takže vám němčina nebude po seznámení se hrou činit potíže. Význam šesti druhů akčních karet a otázky důvěry si rychle zapamatujete.

Pravidla nejsou složitá a jsou celkem přehledně uspořádaná, i když narazíte na nejednoznačné formulace. První hra bude určitě seznamovací. Teprve při samotné hře proniknete do významu a uplatnění např. akčních karet. Ale jakmile ji vyzkoušíte, oceníte variabilitu a taktické možnosti hry. Každá hra bude jiná. Záleží jednak na vlastní taktice, jednak na dobrém odhadu soupeře. Pokud ho "prokouknete", získáte několik bodu navíc. To však platí i obráceně, takže o zvraty nebude nouze. K vítězství vede více možných strategií. Svou roli v této hře má i náhoda, ale není rozhodující, spíše udržuje to správné napětí.

Pokud si rádi zahrajete taktickou hru ve dvou a vžijete se do rolí Césara a Kleopatry, určitě se budete dobře bavit a hru si užijete.

Odkazy:

***

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

V jakém jazyce jsou texty na kartách?

Jakub řekl(a)...

Texty na kartách jsou v němčině. Není jich mnoho a opakují se, takže není problém si pamatovat jejich význam nebo případně nahlédnout do pravidel s překladem.

Anonymní řekl(a)...

Hra není špatná, ale myslím, že tu jsou podobné lepší - třeba Blitz und Donner (http://trupik.aspweb.cz/deskove-hry/blitz-und-donner.aspx) nebo Královské rošády (http://trupik.aspweb.cz/deskove-hry/kralovske-rosady.aspx)

Anonymní řekl(a)...

a což takhle přidat nějaký slušný odkaz, kde by byly obrázky karet, případně řádně rozepsané kolik kterých přesně je... prosím prosím... děkuji ;-)