
Doporučený věk: od 12 let
Délka hry: 60–120 minut
Autor: Acchittocca (Antonio Tinto, Flaminia Brasini, Stefano Luperto, Virginio Gigli)
Rok vydání: 2009
Výrobce: Hans im Glück, MindOK (české vydání 2011)
Jiný název: Egizia
Ocenění: Deutscher Spiele Preis 2010 (7. místo), International Gamers Awards 2010 (nominace), Hra roku 2011 (nominace)
Obvyklá cena: cca 660 Kč
Herní systém: hráči se podílejí na budování staveb, za to jsou oceněni, obsazují políčka, která přinášení různý efekt
Čeština: hra je kompletně v češtině
Údolí králů je příjemná hra, která vás zavede do starověkého Egypta. V rolích stavitelů budete stavět sfingy, obelisky, pyramidy, chrámy, královská pohřebiště. Poplavíte se po životodárném Nilu a budete vyhledávat nejlepší příležitosti. Hra má pěknou grafiku, kvalitní herní materiál a umožňuje strategické plánování i okamžité taktické reakce. Přináší vše, co očekáváme od kvalitní moderní deskové hry. Ocení ji jak zkušení hráči, tak i ti méně zkušení. Hodí se totiž i pro náročnější rodinné hraní.
Herní materiál. |
Údolí králů je komplexní hra v tom smyslu, že všechny prvky jsou provázané do kompaktního celku. Jako stavitelé máte k dispozici stavební čety. Ty jsou zpočátku slabé, mnoho toho nepostaví, takže je musíte postupně posilovat. Čím jsou ale silnější, tím pro ně potřebujete více potravy, kterou získáváte z obilí. Bez obilných polí se tedy neobejdete. Pokud se stane, že máte málo jídla, připravíte se o drahocenné body. Otevíráte také kamenolomy, protože bez kamene se žádná stavba neobejde – nic nepostavíte, a tedy nezískáte body. Musíte proto dobře plánovat, abyste sladili sílu čet, potřebné množství kamene a množsví jídla, ale také to, abyste byli na těch správných místech, kde vše uplatníte.
Hráčská deska s označením síly pracovních čet a množství získaného kamene. |
Kouzlo hry tkví v několika věcech, které do hry vnáší napětí a nutí vás neustále volit mezi několika možnostmi. Především můžete vstupovat jen na políčka, která jsou po proudu od posledního místa. Nemůžete se "vracet". Když postupujete rychleji, získáte cennější kartičky, v daném kole ale uplatníte méně akcí. Při pomalejším postupu sbíráte, co zbylo, celkově však můžete uplatnit více akcí. Na každém místě může zastavit jen jeden hráč. Výjimkou jsou tři staveniště – sfingy, obelisku s hroby a chrámu s pyramidou. Na jejich stavbě se v každém kole může podílet více hráčů.
Interakce je v této hře minimální, ale setkáte se s ní. Kromě obsazování míst můžete druhé ovlivnit tím, že posunete vodní prstenec, který se nachází v deltě Nilu. Určuje, jaká pole budou zavlažována, a tedy přinesou úrodu pro fázi živení. Posunutí prstence umožňují dvě místa.
Hra může začít. |
Údolí králů má propracovaná pravidla. Teprve po jejich přečtení pochopíte, jak vše do sebe zapadá. První dvě strany vás seznámí s herním materiálem a přípravou hry. Vlastní pravidla jsou strukturovaná a s příklady, takže se v nich dobře orientuje. Nechybí ani popis karet. Seznámení s hrou proto není náročné, je však potřeba číst pozorně.
Nejlépe si zahrajete ve čtyřech hráčích. Pro tento počet platí všechna pravidla, při hře dvou či tří hráčů se drobně upravují. Dobře si ale zahrajete v jakémkoliv počtu. Jedna partie trvá okolo hodiny až hodiny a půl. Záleží na zkušenosti hráčů s hrou. Hra poskytuje mnoho možností, co můžete dělat. Stále musíte volit a hrát s ohledem na to, co dělají ostatní. Díky tomu je každá hra jiná.
Náhoda má ve hře přesně vymezené místo. Například karty Nilu se umisťují pro každé kolo náhodně z příslušného balíčku. Více se náhoda projeví v kartách úkolů, které hráči získávají na stavbě sfingy. Jejich obtížnost je různá. Hráči si ale mohou vzít maximálně jednu kartu v každém kole (vybírat mohou až z pěti). Náhoda tedy především vytváří podmínky ve hře a hráči na ni musí reagovat.
Údolí králů je jednou z opravdu vydařených her, které si zaslouží vaši pozornost a vyzkoušení. Nebudete litovat.
Odkazy:
Související články:
Chcete hru Údolí králů koupit?
Videopředstavení hry:
***
Žádné komentáře:
Okomentovat