Několik obrázků z letošního Essenu

Essen 2008 - fotoalbum

Letošní Essen rozhodně nezklamal žádného návštěvníka. Ať už se na veletrh her vypravil, aby si pořídil některou z novinek, vyzkoušel si je nebo si "jen" zahrál s rodinou či přáteli. Na rozdíl od našich končin se nad stoly s hrami sklání lidé vyššího věkového průměru. Hraní ve světě není jen záležitostí teenagerů.

Na některých stáncích byly také prototypy dosud nevydaných her. Také se nám stalo, že v průběhu hry jsme na stůl dostali právě dovezené herní komponenty, a tak jsme jimi mohli nahradit dočasné kostičky. Na první výběr fotek se můžete podívat ve fotoalbu.

Úroveň prezentovaných her je velmi dobrá, takže si každý může najít tu svou. Celkový dojem mám takový, že letošní Essen neměl jednoznačnou hvězdu. Očekávaný Le Havre se ukázal jako poněkud složitější. Otestování tedy muselo počkat. Uvidíme, zda tato hra není zbytečně překombinovaná a dlouhá. Kdo však má rád ekonomické strategie, může se mu líbit.

Pokud bych měl zmínit tři hry, které mě zaujaly natolik, že si je rád znovu zahraju, pak to jsou:

  • Žebříček novinekSnow Tails - jako zástupce závodní hry pro 2-5 hráčů. Každý hráč vede své sáně tažené dvěma husky nevyzpytatelnou zimní krajinou. Jejími autory jsou břatři Fraser a Gordon Lamontovi.
  • Machu Picchu - jako zástupce složitější strategie pro 2-5 hráčů. Každé pole na desce vám dává jinou akci, zboží, lidi, obětiny. Mac Gerdts tak přenesl rondelový princip přímo na desku - funguje velmi pěkně.
  • Dominion - jako zástupce pěkně udělané karetní hry s jednodušší strategií pro 2-4 hráče. Hra obsahuje pět set karet, nehrajete však ze všemi. V průběhu partie si sestavujete vlastní balíček karet, který využíváte k zisku nových karet i akcím. Míchání karet je "nedílnou" součástí hry ;-)

Za pozornost stojí i další hry (Cavum, Sylla, Strozzi, Comuni, Powerboats, nové vydání Formula D, Castle for all Seasons, Heads of State, Herr der Ziegen, Cities, některé jsem zkoušel, jiné jen prohlížel), ale není ve vašich silách vyzkoušet vše. Těším se však na české vydání hry od Vládi Chvátila Space Alert a na Bourací autíčka. U stánků CGE i CBG bylo stále plno. Neztratili se ani zástupci v turnajích EuropeMasters, kde tým Paluby získal skvělé druhé místo, a na MS v Carcassonne - Martin Mojžíš vybojoval nádherné druhé místo. Tým Paluby tvořila čtveřice Jirka Bauma, Petr Holub, Martin Čepelík, David Korejtko. Ještě doplním, že Flygon z týmu Zabedněnců byl nejlepším jednotlivcem se ziskem plného počtu bodů. Všem patří gratulace.

Časopis Fairplay průběžně aktualizoval žebříček herních novinek sestavený podle hlasování návštěvníků veletrhu. Závěrečné pořadí ukazuje obrázek nebo se podívejte na stránky časopisu. Zde najdete také tabulku s celkovými výsledky.

Odkazy:

Související články:
***Aktualizace 5. listopadu 2008***

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dík za reportáž a fotky.
Nějaké i zde zmíněné tipy jsem napsal do tohoto vlákna:

http://forum.deskovky.net/viewtopic.php?pid=1763#p1763

Anonymní řekl(a)...

ahoj,
pls neviete kedy sa zacne predavat Space Alert?

Jakub řekl(a)...

Space Alert je v distribuci Albi. Do speciálních obchodů by měl přijít k 1. prosinci.

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Kubo, s gratulací jsi zapomněl na Flygona, ten byl vyhlášen nejlepším hráčem EM! Gally PS: tytyty!!!

Jakub řekl(a)...

Doplněno ;-)

Anonymní řekl(a)...

Jakub dakujem za info k Space alert.. dufam ze to stihne dorazit aj na slovensko este tento rok,to proste musim mat :D