Představení hry: Fische Fluppen Frikadellen

FFF

Počet hráčů: 2-5 (až 15 se třemi hrami - A, B, C).
Doporučený věk: od 10 let.
Délka hry: 45-90 minut.
Autor: Friedemann Friese.
Rok vydání: 2002.
Výrobce: 2F-Spiele.
Jiné názvy: Fish, Fags, Fricassee; FFF; Frikadellen.
Obvyklá cena: cca 950 Kč.
Ocenění: Hra německé veřejnosti 2003 (6. místo), Spiel des Jahres 2003 (nominace).
Herní systém: obchodování, pohyb figurkou.
Čeština: hra obsahuje cizojazyčné materiály, pravidla jsou k dispozici v češtině.

Jedná se o společenskou hru o šmelení a obchodování. Friedemann Friese, který se vyznačuje tím, že pojmenovává své hry vždy od F, se na této hře opravdu vyřádil. Vše začíná od F (v německém originále i úvodní legenda): zboží, se kterým se obchoduje - ryby (Fische), cigarety (Fluppen), karbenátky (Frikadellen), kořalka (Fussel), fenykl (Fenchel), i obchodníci, kteří zboží prodávají i nakupují nebo šmelí - např. Flamnede Franka, Fischiger Freddy, Fetter Fabian (mezi obchodníky s fetiši najdete i autora hry). Na přehlednosti to však neubírá.

Cílem hry je šikovným obchodováním nakoupit u specializovaného obchodníka 3 fetiše dříve než ostatní a s jejich pomocí zachránit uneseného prince (s tím se však ve hře nikde nesetkáte). Musíte postupovat takticky, sledovat dění na desce, odhadovat záměry protihráčů a nakupovat či prodávat ve vhodný okamžik, kdy je cena zboží nejpříznivější. Současně můžete svými zásahy znesnadňovat obchodování druhým.

V každém tahu máte 3 pohybové body. Mezi obchodníky se pohybujete buď po svých, nebo můžete využít vodní dopravu na vorech, případně bonusovou akci. Když se zastavíte u obchodníka, můžete obchodovat či šmelit. Místní měnou jsou Floriny v nominální hodnotě 10, 50 a 100 Florinů. Po ukončení obchodování aktivujete dodatečnou akci, která je u každého obchodníka jiná a o co půjde, ukazuje obrázek na kartičce (většinou je obchodníkům dodáno určité zboží nebo stoupá cena). Pokud prodáváte zboží, jeho cena stoupá. Aktuální cenu ukazuje herní burza.

FFF hraHra obsahuje celkem 36 obchodníků, každý je originální, vtipně graficky ztvárněný. Celkově je hra velmi zdařile provedená. Pravidla nejsou složitá, i když je v nich několik nejasností, které je třeba vyřešit (např. pokud stojíte na začátku tahu na obchodníkovi, musíte ho opustit a již se k němu v tomto tahu nesmíte vrátit).

Hrát se dá i ve dvou, větší zábavu si však užijete ve více hráčích. Pokud máte k dispozici i více krabic (nejlépe označené A, B, C s různými figurkami), můžete to zkusit až v 15 lidech. Ti mohou se svou figurkou přejít na jinou hrací desku a pokračovat ve hře na ní a využít rozdílu v cenách i možnosti rozdílných obchodníků. Hru si užijí i méně zkušení hráči. Pravidla viz odkazy.

Odkazy:

Související články:
***

Žádné komentáře: